kadr z Google Lab Sessions z Lupe Fiasco

AI-ghostwriter. Google i Lupe Fiasco prezentują narzędzie dla raperów


03 sierpnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Google i Lupe Fiasco prezentują TextFX – pierwsze narzędzie AI mające pomóc raperom w pisaniu tekstów.

Nieograniczone możliwości

Jeśli dotychczas pojawiały się informacje łączące AI i rap, zazwyczaj były to kolejne imitacje głosu znanych, często nieżyjących już postaci, co wiele osób napawało przerażeniem. Zadawali sobie bowiem pytanie: czy to oznacza, że można nagrać utwór jako dowolny raper i podpisać się jego ksywką? Nie jest to takie proste. Ciężko podrobić sposób pisania, łączenia ze sobą rymów i flow. To elementy, które decydują o unikalności wielu raperów. Teraz powstało AI mające pomóc także w tym aspekcie twórczości.

Jest to efekt współpracy firmy Google z raperem Lupe Fiasco. Na co dzień Lupe jest także wykładowcą na jednej z najbardziej znanych na świecie uczelni – MIT. Narzędzie nazwane TextFX nie ma jednak napisać tekstu za rapera, ale być dla niego znaczną pomocą. Pozwala użytkownikom odkrywać różne sposoby odwracania słów i ich wieloznaczności. Tłumacząc potrzebę istnienia takiego urządzenia Lupe przypomina w filmie promującym TextFX, że rap nie powstałby, gdyby nie postęp technologiczny i jego następstwa. Samo narzędzie AI nazywa natomiast „wszechświatem możliwości płynących ze słów, fraz i pomysłów”.

TextFX jest już dostępne do użytku. Na ten moment jedynie w języku angielskim, natomiast sprawdzając działanie narzędzia odkryliśmy, że wykrywa też polskie słowa. Tłumaczy znaczenie każdego z wpisanych wyrazów jako polski odpowiednik angielskiego słowa. Kto wie, może więc doczekamy się pełnej wersji narzędzia w języku polskim? Złośliwi powiedzieliby pewnie, że polskim raperom przyda się pomoc w pisaniu tekstów, my jednak darujemy sobie te uszczypliwości. Jesteśmy po prostu bardzo ciekawi, jak rozwinie się i jakie efekty przyniesie projekt Lupe Fiasco i Google’a.

Prezentacja efektu współpracy Lupe Fiasco i Google Lab Sessions

Google i Lupe Fiasco prezentują TextFX – pierwsze narzędzie AI mające pomóc raperom w pisaniu tekstów. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Nieograniczone możliwości Jeśli dotychczas pojawiały […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →