kadr z serialu „Those About to Die”

Letni streaming, czyli nowe seriale, którym warto się przyjrzeć


18 lipca 2024

Obserwuj nas na instagramie:

W naszym zestawieniu serialu coś dla siebie znajdą fani społecznych kryminałów, południowokoreańskiej akcji, polskiego hip-hopu i walk gladiatorów.

Serialowe premiery lipca

Nie tylko w kinach letni sezon rozpoczął się na dobre. Twórcy seriali proponują nam w lipcu mnóstwo potencjalnie ciekawych produkcji, w tym powrotów takich jak trzeci sezon The Bear. W dzisiejszym zestawieniu chcemy skupić się natomiast na siedmiu nowych tytułach, które możemy oglądać w tym miesiącu. 

Czytaj też: Co ciekawego w lipcu? 7 filmów, które warto obejrzeć w kinach (i nie tylko)

Time bandits
kadr z serialu „Time Bandits”

Kobieta z jeziora

twórczyni: Alma Har’el

gdzie: Apple TV+

Zaczynamy od zapowiadającego się wybornie czarnego kryminału z wątkami politycznymi, w którym Natalie Portman ponownie – po nominowanej do Oscara roli w Jackie – wcieli się w kobietę poszukującą własnej tożsamości na tle burzliwych amerykańskich lat 60. Jej gospodyni domowa żydowskiego pochodzenia pragnie zapomnieć o trudnej przeszłości i zacząć karierę dziennikarki śledczej, ale sprawa zniknięcia pewnej młodej dziewczyny zmusi ją do zmierzenia się z problemami, których istnienia dotąd nie podejrzewała. Akcja rozgrywa się częściowo w czarnych dzielnicach miasta Baltimore, zaś postać Portman stawi czoła zarówno aktywistkom walczącym o prawa czarnych obywateli, jak i ludziom, którzy nie uznają społecznego postępu. Wszystko wskazuje więc na to, że czeka nas wielowymiarowa intryga w towarzystwie ciekawie zarysowanych postaci borykających się z dylematami natury moralnej i etycznej.

Most zbrodni

twórca: Quinn Shephard

gdzie: Disney+

Kolejny w dzisiejszym zestawieniu kryminał z wyraźnym zacięciem społecznym przeniesie na mały ekran prawdziwą historię czternastoletniej Reeny Virk, kanadyjsko-hinduskiej nastolatki, która w 1997 roku wyszła na imprezę i zaginęła w tajemniczych okolicznościach. Sprawa Virk wpisywała się w niepokojącą w końcówce lat 90. falę przemocy wśród kanadyjskich nastolatek,  była głośno komentowana w kanadyjskich mediach i doczekała się miana „tragedii narodowej”. Rozwój śledztwa będziemy w serialu obserwować z perspektywy (prawdziwej) kanadyjskiej dziennikarki Rebeki Godfrey, która wróciła w rodzinne rejony Kolumbii Brytyjskiej, by napisać książkę o trudnych nastolatkach, ale stworzyła ostatecznie książkę o tragedii Virk, na podstawie której powstał Most zbrodni. Godfrey współpracowała przez dwa lata z Quinnem Shephardem, by stworzyć jak najlepszy serial, ale niestety zmarła w 2022 roku na raka płuc.

Aukcja

twórca: Byun Seungmin

gdzie: SkyShowtime

Nigdy nie kryliśmy się z uwielbieniem dla południowokoreańskich filmów i seriali, jest w nich bowiem tak wiele fabularnej kreatywności, realizacyjnych popisów i przekraczania zachodnich tematów tabu, że przy każdym nowym projekcie istnieje spora szansa na coś nietuzinkowego (choć, warto dodać, nie zawsze wychodzi). Dlatego wierzymy, że Aukcja, serial obracający się wokół zagadnienia handlu ludzkimi organami, da nam niejednego kopa emocjonalnego. Akcja rozgrywa się w położonym na odludziu hotelu, który na skutek mocnego trzęsienia ziemi został całkowicie odizolowany od świata zewnętrznego. W miejscu tym porywano ludzi, z których wyciągano następnie narządy, jednakże w zaistniałej w serialu sytuacji kaci, ofiary i potencjalni nabywcy organów zostają zmuszeni, żeby wspólnie walczyć o przeżycie. Wspólnie? A może przeciwko sobie? Zapowiada się bezkompromisowa historia dla widzów o mocnych nerwach.

Dekameron

twórczyni: Kathleen Jordan

gdzie: Netflix

Dekameron Giovanniego Boccaccia to żelazny literacki klasyk z XIV wieku. Książka opowiada o dziesiątce wysoko urodzonych osób, które uciekają z miasta przed epidemią dżumy i chronią się w luksusowej willi, odbywając szereg dyskusji o miłości, pieniądzach i życiu, i przeżywając wiele smutnych, radosnych czy iście zmysłowych przygód. Innymi słowy, idealny materiał na uwspółcześnienie; dodanie odrobiny pieprzu i nowych kontekstów do tradycyjnej, uwielbianej przez znawców potrawy. Właśnie to sprawia, że serialowy Dekameron (istnieje też klasyczny filmowy Dekameron w reżyserii Pasoliniego) trafił do dzisiejszego zestawienia. Martwimy się, rzecz jasna, tym, że Netflix udowodnił już wielokrotnie, że nie umie – albo nie chce umieć – w balansowanie między zdrowym rozsądkiem i głębią a pustą obrazowością i kontrowersyjnymi zmianami dla zaspokajania potrzeb algorytmów, ale wierzymy, że tym razem będzie dobrze.

Those About to Die

twórca: Robert Rodat

gdzie: Prime Video

Efektowny ponad wszelką miarę mini-seriali „historyczny” opowiadający o tym, w jaki sposób walki gladiatorów, wyścigi rydwanów oraz dziesiątki innych krwawych spektakli umożliwiały cesarzom, politykom oraz intrygantom rządzącym starożytnym Rzymem na odwracanie uwagi ludu od ważniejszych spraw. Określenie „historyczny” należy traktować z przymrużeniem oka, bo choć za scenariusz odpowiada Robert Rodat, autor choćby Szeregowca Ryana, to reżyserem połowy odcinków jest Roland Emmerich, światowej klasy specjalista od wysokobudżetowego kina akcji i atrakcji, które z historią nie miało nigdy wiele wspólnego. Those About to Die trafił do naszego zestawienia, bo liczymy mimo wszystko, że Emmerich zajmował się głównie stroną realizacyjną, zaś Rodat i zebrana na planie obsada – na czele z Anthonym Hopkinsem w jakże mu pasującej roli cesarza – potrafili przemycić do serialu większe ambicje i ważkie refleksje.

Time Bandits

twórcy: Jemaine Clement, Iain Morris, Taika Waititi

gdzie: Apple TV+

Bandyci czasu to bodaj najbardziej zapomniane dzieło wyobraźni Terry’ego Gilliama, zrobiony ponad czterdzieści lat temu film o lekceważonym przez rodziców chłopcu, który zaczyna wraz z grupą zwariowanych kompanów podróżować pomiędzy dziurami czasoprzestrzennymi, poznając między innymi Robin Hooda, Napoleona i króla Agamemnona. Film, który broni się do dzisiaj pięknym chaosem fabuły i treści, lecz stracił bardzo na archaicznej stronie wizualnej i efektach specjalnych. Doskonały przykład interesującej i – nomen omen – ponadczasowej historii, która wymaga odświeżenia, żeby odzyskać oryginalne walory (wliczając w to coraz bardziej aktualny komentarz społeczny). Taika Waititi jak żaden inny współczesny twórca jest w stanie nawiązać kreatywną i emocjonalną więź z filmami Gilliama, więc czekamy na jego wersję Bandytów!

Cały ten rap

twórca: Piotr Szubstarski

gdzie: Netflix

Finiszujemy być może najambitniejszym projektem w całym zestawieniu, gdyż pierwszy polski serial dokumentalny wyprodukowany dla Netflixa ma aspiracje, żeby opisać korzenie, burzliwy rozwój, społeczno-kulturowe zależności i często wypaczane pokoleniowe dziedzictwo szeroko rozumianej polskiej sceny rapowej. Promocja Całego tego rapu chwali się wszędzie łączeniem współtwórców polskiego rapu (Sokół, O.S.T.R., Vienio) z nowymi muzycznymi głosami (OKI czy Young Leosia), pozostaje jednak pytanie, na ile będzie to zabarwiona nostalgią i zabawnymi wspomnieniami z chałturniczej przeszłości laurka dla muzyki, która zdefiniowała wrażliwość dziesiątek tysięcy ludzi, a na ile twórcy zechcą opisać prawdziwe oblicza (w liczbie mnogiej) i nierzadko ciemne strony polskiego rapu? W obu przypadkach chętnie serial obejrzymy, jednak dobrze by było, gdyby serial oferował coś więcej niż tylko efektowny audiowizualny bryk.

W naszym zestawieniu serialu coś dla siebie znajdą fani społecznych kryminałów, południowokoreańskiej akcji, polskiego hip-hopu i walk gladiatorów. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Serialowe premiery lipca Nie tylko w […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →