kadr z serialu „Stranger Things”

Koniec strajku scenarzystów. Co oznacza to dla filmów i seriali?


27 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Trwający od maja strajk scenarzystów w Hollywood oficjalnie dobiegł końca ze wstępnym porozumieniem stron konfliktu.

Wstępne porozumienie zakończonego strajku scenarzystów

Scenarzyści filmowi i telewizyjni powiedzieli w maju dość. To wtedy przestali chodzić do pracy w ramach wielkiego strajku, który trwał aż 148 dni. Writers Guild of America opublikowała umowę, w której zawierają się nowe warunki pracy scenarzystów. Obejmuje podwyżkę wynagrodzeń dla twórców, nowe ustalenia w sprawie minimalnej liczby osób pracujących przy pisaniu produkcji telewizyjnych, porusza sprawy terminów wynagrodzeń, premie za najpopularniejsze produkcje. Doszło także do kluczowych ustaleń w kwestii ochrony scenarzystów w dobie włączania sztucznej do procesu pisania. Porozumienie ma być ważne przez co najmniej trzy lata.

Scenarzyści są zadowoleni, choć musieli w pewnych kwestiach iść na kompromis. „Możemy z wielką dumą powiedzieć, że ta umowa jest wyjątkowa – zapewnia znaczące korzyści i ochronę pisarzom w każdym sektorze członkostwa” – stwierdziła WGA w niedzielnym oświadczeniu ogłaszającym wstępną zgodę, nad którą w kolejnych dniach zagłosuje Gildia Scenarzystów. 11 500 członków ma czas do 9 października.

Strajk scenarzystów i aktorów wpłynął na opóźnienie produkcji kolejnego sezonu „The Last of Us”, fot. HBO

Aktorzy wciąż strajkują

Strajk scenarzystów dobiegł końca, ale czy to oznacza powrót do pracy? Przypominamy, że z powodu działań opóźniła się realizacja wielu seriali, filmów, a wiele programów telewizyjnych wstrzymało swoją emisję. Dzięki porozumieniu wrócą dzienne i nocne talk-show, ale nie zapowiada się wiele więcej. Wciąż trwa strajk aktorów, prowadzony przez SAG-AFTRA.

Żądania aktorów są podobne do tych, o których mówili scenarzyści. Zależy im przede wszystkim na podwyżkach i wynagrodzeniach dostosowanych do realiów streamingu. A przypominamy, że choć może się tak nie wydawać, wielu aktorów grających w największych hitach znanych platform nie dostaje odpowiednich kwot za swoje występy. Dopóki aktorzy strajkują, wciąż nie zobaczymy prędko długo wyczekiwanych produkcji.

„Dostało się” serialom HBO, w tym The Last of Us, Euforii, Rodowi Smoka, czy Białemu Lotosowi, które zobaczymy nie wcześniej niż w 2025 roku. Długo poczekamy również na kontynuację Stranger Things. Premiery wielu filmów takich jak wyczekiwane hity z Zendayą – Diuna: Część druga oraz Challengers – zostały przeniesione o wiele miesięcy z powodu problemów z promocją. Jeszcze długo będziemy odczuwać skutki strajku, lecz prawdopodobnie niedługo SAG-AFTRA również dojdzie do porozumienia z AMPTP.

Trwający od maja strajk scenarzystów w Hollywood oficjalnie dobiegł końca ze wstępnym porozumieniem stron konfliktu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Wstępne porozumienie zakończonego strajku scenarzystów Scenarzyści filmowi i telewizyjni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

 

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →