Mingyue H / Pexels

Hip-hop, pop czy rock? Czego najchętniej słucha polska młodzież?

Podziel się newsem:

Badanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Kultury sprawdziło gusta muzyczne polskiej młodzieży i jaką rolę w ich życiu odgrywa muzyka. Sprawdźcie wyniki.

Reklama

Młodzież to bardzo liczba grupa odbiorców muzyki. Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania, aby sprawdzić ich gusta oraz to, w jakiej formie przejawia się ich zainteresowanie muzyką.

Czego słucha polska młodzież?

Jaką rolę w życiu nastolatków odgrywa muzyka?

Muzyki dla przyjemności słuchają niemal wszyscy nastolatkowie: tylko 3% deklaruje, że nie słucha jej wcale. Dość częste jest też dzielenie się muzyką ze znajomymi oraz zainteresowanie nią, wyrażające się oglądaniem filmów i programów poświęconych muzyce czy czytaniem o niej w prasie lub internecie. Uczestnicy badania rzadziej kupują płyty i dostęp do serwisów streamingowych.

W jakim stopniu nastolatkowie interesują się muzyką?
Źródło: NCK/Kantar (N = 2002), 2020

Czego najczęściej słucha polska młodzież?

Zapytani o to, jakiej muzyki słuchają na co dzień, nastolatkowie najczęściej wskazywali pop (29%), rap, hip-hop (22%) oraz rock (20%). Mniej więcej jedna dziesiąta respondentów (11%) zadeklarowała, że słucha różnych gatunków muzyki, a 1% twierdzi, że słucha wszystkich rodzajów muzyki. 60% nastolatków wymieniła tylko jeden gatunek muzyki, którego słucha.

Jakiej muzyki najczęściej słucha polskiej muzyki?

W pytaniu zamkniętym, w którym uczestnicy badania musieli wybrać ulubione gatunki z listy, w czołówce ponownie znalazły się pop (60% wskazań), rap, hip-hop (42%) oraz rock (40%). W porównaniu do wyników z roku 2018, można zauważyć przede wszystkim wyraźnie niższy odsetek badanych wskazujących rap oraz disco polo, a wyższy – wskazujących muzykę rockową.

Gatunki, których najczęściej słucha polska młodzież
Źródło: NCK/Kantar (N = 2002), 2020

Dane wykorzystane w artykule pochodzą z badań przeprowadzonych przez Narodowe Centrum Kultury. Z pełnymi wynikami możecie zapoznać się pod tym linkiem.

Badanie przeprowadzone przez Narodowe Centrum Kultury sprawdziło gusta muzyczne polskiej młodzieży i jaką rolę w ich życiu odgrywa muzyka. Sprawdźcie wyniki. Młodzież to bardzo liczba grupa odbiorców muzyki. Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badania, aby sprawdzić ich gusta oraz to, w jakiej formie przejawia się ich zainteresowanie muzyką. Jaką rolę w życiu nastolatków odgrywa muzyka? Muzyki […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.