"Gnijąca panna młoda" reż. Tim Burton

Halloween z Timem Burtonem. TOP 5 filmów na spooky season


31 października 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Halloween bez Tima Burtona? To się nie uda. Estetyka amerykańskiego reżysera idealnie nada się do podkręcenia nastroju tego święta, więc zamiast główkować nad perfekcyjnym horrorem, wybierzcie coś z jego filmografii.

Tim Burton: Halloween to jego działka

Swego czasu był moim ulubionym reżyserem i obejrzałam dosłownie wszystkie filmy, które nakręcił, a które mogłam znaleźć w Internecie. Byłam taką sobie domorosłą ekspertką i choć ta obsesja dawno mi minęła, to nadal patrzę na Tima Burtona z ogromnym sentymentem. To tematyczne halloweenowe zestawienie mogłabym śmiało rozciągnąć do TOP 10, ponieważ znaczna część produkcji reżysera przyprawia o gęsią skórkę i zachowuje ten niepokojący klimat, jakiś pierwiastek niezwykłości. Nawet Batman, który wyszedł spod jego rąk, jest bardziej jego niż DC Comics.

Niemniej jednak, istnieją pewne klasyki, których obecności w tym skromnym zestawieniu się po prostu wymaga. Nie chcę jednak uprzedzać faktów, więc dodam jedynie, że Halloween to znakomity moment na nadrobienie Burtona. Począwszy od faktycznie tematycznych filmów, skończywszy na tych mniej oczywistych – jak choćby Duża ryba, którą właśnie offtopowo wciskam poza ten ranking.

Tim jest totalnym mistrzem groteski, wykładanej na surrealistycznej podstawie. W jego filmach wieje turpizmem, baśniowością, efektem odbitego zwierciadła. Jak każdy reżyser, ma również swoich faworytów wśród aktorów, więc jeżeli lubicie Johnny’ego Deppa czy Helenę Bonham Carter, to właśnie znaleźliście kolejny powód do maratonu z Timem Burtonem.

Przeczytaj: Rodzinne strachy – pięć familijnych filmów na Halloween

tim burton halloween filmy
fot. East News

#1 Miasteczko Halloween

A po angielsku – The Nightmare Before Christmas. Absolutny klasyk, film, który rok w rok może być odtwarzany 31 października. Lub – zamiennie, w Święta Bożego Narodzenia. Wówczas też jest odpowiedni, no i pozostaje lepszą alternatywą od Kevina czy Love Actually.

Akcja filmu dzieje się w miasteczku zamieszkiwanym przez strachy i upiory. Jack Szkieleton, Dyniowy Król, znudzony panującą tam rutyną wyrusza na wyprawę i przypadkowo trafia do Gwiazdkowego Miasteczka. Jest pod ogromnym wrażeniem świąt i wpada na szaleńczy pomysł. Zamierza porwać Świętego Mikołaja i urządzić Gwiazdkę w swoim mieście.

Prócz fabuły, na uwagę zasługuje również muzyka, skomponowana przez Danny’ego Elfmana, który współpracował z Timem Burtonem przy wielu jego filmach. Miasteczko Halloween zostało stworzone metodą animacji poklatkowej, co również jest charakterystyczne dla Burtona. Reżyserem The Nightmare Before Christmas jest Henry Selick, natomiast Tim był odpowiedzialny za scenariusz oraz produkcję.

This Is Halloween (From Tim Burton’s The Nightmare Before Christmas)

#2 Gnijąca panna młoda

Kolejny film animowany z kategorii dla dzieci, ale może nie do końca. Gnijąca panna młoda ukazała się w 2005 roku i jest jedną z gotyckich opowieści Tima Burtona. Akcja została osadzona w wiktoriańskim miasteczku, mniej więcej w XIX wieku. Zaaranżowano małżeństwo Victora van Dorta z Victorią Everglot, jednak młodzi są niechętni temu związkowi. Podczas prób do ceremonii, przyszły pan młody myli się kilka razy, doprowadza do małego pożaru i zawstydzony ucieka z kościoła. Spacerując po lesie, nieopatrznie nasuwa ślubną obrączkę na konar drzewa, który okazuje się być dłonią należącą do kobiecych zwłok ubranych w suknię ślubną. Okazuje się, że dziewczyna – Emily – została zamordowana przez swojego narzeczonego, a Victor przez swój gest właśnie się z nią ożenił. Gnijąca panna młoda zabiera młodzieńca do krainy umarłych, z której ten bardzo chce się wydostać.

Victorowi głos podkładał Johnny Depp, natomiast Emily – Helena Bonham Carter.

tim burton halloween filmy
Gnijąca panna młoda, reż. Tim Burton i Mike Johnson

#3 Frankenweenie

Jedna z nowszych animacji Tima Burtona, chociaż – niespodzianka, została nakręcona na podstawie jego filmu z 1984 roku. Jest długometrażową, animowaną adaptacją tamtej produkcji oraz parodią, a także hołdem złożonym powieści Mary Shelley, Frankesnstein. Film opowiada o chłopcu, który po tym, jak jego pies Sparky zostaje potrącony przez samochód, próbuje przywrócić go do życia. Eksperyment się powodzi, a Victor postanawia utrzymać to w tajemnicy. Prawda jednak wychodzi na jaw, co niesie ze sobą niebezpieczne konsekwencje.

Pozycja na Halloween jak znalazł – dzieci jednak niech oglądają wyłącznie pod nadzorem dorosłych.

tim burton halloween filmy
Frankenweenie, reż. Tim Burton

#4 Jeździec bez głowy

Klasyczny stary horror, który dziś już raczej nie będzie przerażał. Film ukazał się w 1999 roku i stanowi obecnie pochwałę gatunku niż rzeczywisty straszak. Ale też dla samego poznania ogląda się produkcje typu Obcy – ósmy pasażer Nostromo czy oryginalny Koszmar z ulicy Wiązów. Obraz Burtona powstał na podstawie opowiadania The Legend of Sleepy Hollow Washingtona Irvinga. Opowiada historię Ichaboda Crane’a (Johnny Depp), który przybywa do miasteczka Sleepy Hollow, aby rozwiązać sprawy zagadkowych morderstw. Miejscowi twierdzą, że stoi za nimi Jeździec Bez Głowy (Christopher Walken), jednak mężczyzna nie daje wiary w te opowieści. Chce odkryć tajemnicę zabójstw i udowodnić mieszkańcom Sleepy Hollow swoje racje, jednak wkrótce przekonuje się, że w krążących opowieściach kryje się jednak ziarno prawdy.

Sleepy Hollow (1999)

#5 Sok z żuka

Must see na Halloween. Beetlejuice, beetlejuice, beetlejuice. Film idealny na sezon i znowu – raczej spooky niż faktycznie przerażający. Niedawno zmarłe małżeństwo, Adam (Alec Baldwin) i Barbara (Geena Davis) wracają na świat w formie duchów i dowiadują się, że ich dom został sprzedany i zajęty przez rodzinę śmiertelników. Nie mogą pogodzić się z tym faktem, więc zwracają się do pomoc do Beetlejuice’a (Michael Keaton) – bioegzorcysty, który trudni się wypędzaniem żywych z posesji upiorów. Żeby go wezwać, należy trzy razy wypowiedzieć jego imię. Niestety pojawienie się Beetlejuice’a nie rozwiązuje problemów, a na dodatek – przysparza nowych.

BeetleJuice (1988) – Day-O (Banana Boat Song) Dinner 

Bonusowym punktem wieczoru niech będzie krótkometrażowa animacja Vincent, będąca adaptacją opowiadania mistrza grozy – Edgara Allana Poe.

Tim Burton – Vincent

Halloween bez Tima Burtona? To się nie uda. Estetyka amerykańskiego reżysera idealnie nada się do podkręcenia nastroju tego święta, więc zamiast główkować nad perfekcyjnym horrorem, wybierzcie coś z jego filmografii. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →