kadr z wideo „Cochise goes to therapy”

Cochise odtworzył „Stańczyka” Jana Matejki na okładce swojej płyty

Obserwuj nas na instagramie:

Amerykański raper Cochise zaprezentował okładkę swojego nadchodzącego albumu No One’s Nice to Me. Odtwarza on na niej słynny obraz Jana Matejki.

Amerykański „Stańczyk”

O różnych formach doceniania polskiej sztuki za granicą możnaby pisać bez końca. Ta wydaje się jednak wyjątkowo nieoczekiwana i niecodzienna. Wszystko za sprawą amerykańskiego rapera Cochise’a, znanego z hitów Tell Em, Pocket Pocket i Hatchback oraz współprac z takimi artystami, jak Chief Keef czy Lil Yachty. Już za tydzień (26 maja) ukaże się jego trzeci pełnoprawny album No One’s Nice to Me. Cochise zaprezentował okładkę albumu, która do złudzenia przypomina Stańczyka autorstwa Jana Matejki (obraz z 1862 roku wisi w Muzeum Narodowym w Warszawie). Co ciekawe, nie jest to żadna reprodukcja graficzna, przeróbka czy wariacja stworzona przez AI. Cochise sam wcielił się w rolę tytułowego Stańczyka. Patrząc na układ przedmiotów na stole, drugi plan i kolorystykę, ciężko zakładać tutaj przypadek. Tylko dlaczego raper nie wspomniał na Instagramie o swojej inspiracji?

Obraz Jana Matejki i okładka albumu Cochise’a

Cochise odtworzył „Stańczyka” Jana Matejki na okładce swojej płyty
Stańczyk autorstwa Jana Matejki, Muzeum Narodowe w Warszawie
Okładka albumu Cochise’a zatytułowanego No One’s Nice to Me

Blokowiska w Stalowej Woli

Ostatnią głośną historią wiążącą okładkę albumu amerykańskich raperów z naszym krajem była sprawa albumu Continuance autorstwa Curren$y’ego i The Alchemista. Zdjęcie, które zostało wykorzystane bowiem do jej stworzenia, przedstawia bloki w Stalowej Woli, miasta położonego na Podkarpaciu. Autorem okładki jest Tomasz Mielec, znany jako Szejku, mający na koncie współprace ze Snoop Doggiem, Actionem Bronsonem czy Wizem Khalifą.

Cochise odtworzył „Stańczyka” Jana Matejki na okładce swojej płyty
Okładka albumu Curren$y’ego i The AlchemistaContinuance

Amerykański raper Cochise zaprezentował okładkę swojego nadchodzącego albumu No One’s Nice to Me. Odtwarza on na niej słynny obraz Jana Matejki. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale coś im przeszkodziło Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Amerykański „Stańczyk” O różnych […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →