Noel Gallagher

Noel Gallagher

Noel Thomas David Gallagher – angielski muzyk, były gitarzysta prowadzący, okazjonalnie wokalista oraz główny autor tekstów zespołu Oasis. Aktualnie prowadzi karierę solową pod szyldem Noel Gallagher’s High Flying Birds. Wychował się w Burnage, Manchester. Noel zaczął naukę gry na gitarze w wieku 13 lat. Przez pewien czas pracował w branży budowlanej na niskim szczeblu, a następnie zaciągnął się do miejscowego zespołu Inspiral Carpets i pracował tam jako technik w 1988 r. Kiedy był w trasie, dowiedział się, że jego młodszy brat, Liam Gallagher założył swój własny zespół, o nazwie The Rain, który później zmienił nazwę na Oasis. Po powrocie do Anglii, Noel został zaproszony przez brata do dołączenia do zespołu, gdzie przyjął rolę gitarzysty i autora tekstów.

Debiutancki album – Definitely Maybe (1994) – zapoczątkował drogę zespołu do sławy i do stania się głównym przedstawicielem nurtu Britpop. Drugi album Oasis, (What’s the Story) Morning Glory? dotarł na pierwsze miejsce notowań w wielu krajach, z kolei trzeci album, Be Here Now stał się najszybciej sprzedającym krążkiem w historii Wielkiej Brytanii. Popularność Britpopu w końcu spadła, wydając dwa kolejne albumy, zespołowi nie udało się przywrócić dawnego blasku tego nurtu. Jednakże ostatnie dwa albumy Don’t Believe the Truth (2005) oraz Dig Out Your Soul (2008) zostały odebrane jako ich najlepsze próby w przeciągu ostatniej dekady, oraz odniosły sukces. 28 sierpnia 2009, po kłótni pomiędzy braćmi, poprzedzającej występ w Paryżu, Noel ogłosił swoje odejście z zespołu, a 23 października tego samego roku, że zamierza rozpocząć karierę solową.

Przygoda braci z Oasis była naznaczona ciągłymi kontrowersjami, zwłaszcza w okresie gwałtownego wzrostu popularności Britpopu. W tym czasie dochodziło do wielu sprzeczek pomiędzy nimi. To, oraz kontrowersyjny styl życia powodowało, że regularnie pojawiali się na pierwszych stronach angielskich brukowców. Ponadto, zarówno bracia Gallagher, jak i reszta zespołu rywalizowali z innym przedstawicielem Britpopu, zespołem Blur. Jednakże to Gallagher nazywany był głównym prekursorem ruchu Britpop, magazyn NME sporządził kiedyś listę zespołów w tym takie jak „Kula Shaker”, „Ocean Colour Scene” oraz „Cast” i określił ich muzykę mianem „Noelrock”, wskazując przy tym ogromny wpływ Noela Gallaghera na ich sukces. Wiele osób podziwia styl, w jakim Gallagher pisze piosenki w tym George Martin, który twierdził, że Noel jest najlepszym pisarzem jego pokolenia.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →