Ładnie albo wcale! O spotkaniu młodych projektantek z tradycyjnym rzemiosłem
Obserwuj nas na instagramie:
Co łączy wielopokoleniową tradycję szewską z młodymi artystkami funkcjonującymi na polu sztuki i wzornictwa? Targi Rzeczy Ładnych, które w tym roku obchodzą dziesięciolecie działalności.
Pan Maciej zakład szewski przejął po swoim tacie w wieku 18 lat. Nie wyobraża sobie innego zajęcia. Jego zawód stał się jego pasją i odwrotnie. Drzwi do maleńkiej pracowni w sercu Saskiej Kępy klienci szturmują od rana do wieczora. Przynoszą do naprawy buty, torebki, paski. Cały przekrój galanterii skórzanej.
I tak od trzech pokoleń, bo zakład przy Placu Przymierza 4 to całkowicie rodzinne przedsięwzięcie. Założył go dziadek Macieja Jagiełło jeszcze przed wojną. W czasie okupacji przeniósł się z ulicy Zwycięzców do miejsca, w którym funkcjonuje do dzisiaj. Swoje buty naprawiał tu m.in. Mieczysław Fogg czy Jan Suzin.
Razem z Panem Maciejem swój warsztat prowadzi Pani Danuta Kozłowska – artystka i kaletniczka. Projektuje i naprawia torebki wykraczając poza utarte ramy tego fachu. Trudno o bardziej szlachetną tradycję rzemieślniczą.
Organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych, których najbliższa edycja odbędzie się 1-2 kwietnia w warszawskiej hali EXPO XXI, postanowili połączyć tradycyjne rzemiosło z nowym.
Miejscem spotkania artystów stała się witryna zakładu przy Placu Przymierza. Zaprojektowana i wykonana przez artystkę wizualną, Magdalenę Sawicką – twórczynię działającą na polu malarstwa, scenografii, ilustracji i tatuażu. Artystka połączyła nowoczesne wzornictwo z wielopokoleniową tradycją. Wybrała produkty od trzech manufaktur założonych przez młode i prężnie działające kobiety.
W witrynie spotkały się świeczki w kształcie pupili domowych od La Flamme, kolekcjonerski talerz z pieskiem od Very Ugly Plates i „futrzane” lustro-kwiat od Buziwarte. Wspólnym mianownikiem instalacji jest zamiłowanie do handmade i estetyki vintage. Natomiast centrum kompozycji stał się wielki, przeskalowany skórzany but. Zresztą, zobaczcie sami. Pan Maciej zaprasza. Wystawa, a jak kto woli witryna, czynna jest przez 24 godziny przynajmniej przez miesiąc. Albo całą wiosnę.
Zaproszone do projektu designerki można osobiście spotkać i kupić ich wytwory podczas jubileuszowej edycji Targów Rzeczy Ładnych. 1-2 kwietnia od 11-19 w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Bilety są w sprzedaży na stronie Biletomat.pl.
Więcej o informacji o artystach znajdziesz pod poniższymi linkami:
Danuta Kozłowska – https://www.instagram.com/mammakiart/
Magdalena Sawicka – https://www.instagram.com/magdalena__sawicka/
La Flamme – https://www.instagram.com/laflamme_candles/
Very Ugly Plates – https://www.instagram.com/veryuglyplatess/
Buziwarte – https://www.instagram.com/buziwarte/
Co łączy wielopokoleniową tradycję szewską z młodymi artystkami funkcjonującymi na polu sztuki i wzornictwa? Targi Rzeczy Ładnych, które w tym roku obchodzą dziesięciolecie działalności. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins […]
Obserwuj nas na instagramie: