Chomikuj.pl bezpośrednio narusza prawa autorskie. Co oznacza wyrok Sądu Najwyższego?
Obserwuj nas na instagramie:
Sąd Najwyższy orzekł, że popularny serwis Chomikuj.pl narusza prawa autorskie filmowców. Trwający ponad dziesięć lat spór został zakończony. Co dalej ze stroną i innymi podobnymi serwisami?
Chomikuj.pl narusza prawa autorskie
Ponad dziesięć lat trwał spór pomiędzy Stowarzyszeniem Filmowców Polskich a Chomikuj.pl. Popularny w Polsce serwis, gdzie użytkownicy od lat udostępniali i pobierali filmy, seriale, gry czy muzykę, od dawna wywoływał kontrowersje dotyczące łamania prawa autorskiego. SFP wzięło sprawy w swoje ręce i może odetchnąć z ulgą. Sąd Najwyższy wydał korzystny dla nich wyrok. Chomikuj.pl zostało uznane za bezpośredniego naruszyciela praw autorskich. Wcześniej takie działania były kwalifikowane jako pomocnictwo. Oprócz tego, jeśli właściciel praw autorskich zgłosi ich naruszenie, platforma będzie zobowiązana do niezwłocznego usunięcia materiałów oraz zablokowania możliwość ich ponownego udostępnienia. Wyrok dotyczy nie tylko Chomikuj.pl, ale i wszystkich podobnych serwisów.
Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję, żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych, niezależnie od przepisów, które wdrażać będą do prawa polskiego dyrektywę z 17 kwietnia 2019 roku w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywę DSM)
– komentuje dyrektor Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych, Dominik Skoczek.
To już nie pierwsze problemy Chomikuj.pl
Serwis Chomikuj.pl powstał w 2006 roku. Strona oferuje pobieranie plików przy wykorzystaniu limitu transferu w postaci 1 MB dla niezarejestrowanych użytkowników czy tygodniowego dla zarejestrowanych. Nie są to pierwsze problemy prawne serwisu – w 2012 roku został on pozwany przez Polską Izbę Książki za straty, które w wyniku publikowania treści na stronie ponosiły wydawnictwa. Chomikuj.pl odpowiedziało kontrpozwem za użycie przez PIK sformułowania „piracki”. I pozew ten przegrało.
Sprawdź także: Snapchat usuwa kontrowersyjne filtry po aferze w Nowej Zelandii
W 2015 roku Chomikuj.pl przegrało również sprawę z SPF, Akson Studio, Studiem Filmowym Zebra i producentem filmowym Michałem Kwiecińskim. Dotyczyła ona filmów Dzień Świra, Katyń i Wenecja. Sąd zobowiązał wówczas właścicieli do comiesięcznego wyszukiwania tytułów w serwisie i usuwania ich ze strony.
Sąd Najwyższy orzekł, że popularny serwis Chomikuj.pl narusza prawa autorskie filmowców. Trwający ponad dziesięć lat spór został zakończony. Co dalej ze stroną i innymi podobnymi serwisami? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i […]
Obserwuj nas na instagramie: