Tam żyje się komfortowo i spokojnie. Oto ranking najmniej stresogennych miast
Obserwuj nas na instagramie:
Jeszcze parę lat temu straszliwie popularną tendencją było przenoszenie się ludzi z miast do podmiejskich wiosek, tzw. sypialni. Dziś nie jest to wcale tak oczywiste, a życie na prowincji wcale nie gwarantuje spokoju. Niemiecka firma VAAY utworzyła ranking najmniej stresogennych miast, analizując rozmaite czynniki, wpływające na komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.
W jakim mieście żyje się najlepiej?
Z jednej strony – wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, zaś z drugiej – wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma. Na co dzień żyjąc i mieszkając w Polsce może nam się wydawać, że w Europie Zachodniej, czy też nieco dalej, po drugiej stronie oceanu, ludzie mają swoje osobiste Eldorado. Jak jest naprawdę? Tegoroczny raport Global Liveability Index stworzony przez The Economist Intelligence Unit wskazał kilka miast, które potencjalnie dają najlepsze warunki do osiedlenia się w nich na stałe. Oczywiście opracowanie owego raportu łatwe nie było. Nastąpiły trudności metodologiczne, bowiem w badaniu należało uwzględnić wiele różnych czynników, na przykład potencjalnego zagrożenia wojenną, jakości opieki zdrowotnej, a także stanu publicznej infrastruktury.
Przeczytaj: Klub Plan B przywrócił warszawską tęczę na Plac Zbawiciela
Po przeprowadzeniu wnikliwego dochodzenia, uzyskano jednak wynik względnie bliski obiektywności. Na szczycie listy opracowanej przez The EIU znalazły się takie miasta, jak Auckland (Nowa Zelandia), Osaka (japonia) oraz Adelaide (Australia). Na wyniki tegorocznego zestawienia miała wpływ pandemia koronawirusa, która ujawniła niedostatki w organizacji służby zdrowia i obniżyła punktację wielu miast w tym m.in. Wiednia, Kopenhagi, czy Toronto.
The Global Liveability Index 2021: How the Covid-19 pandemic affected liveability worldwide
Najmniej stresogenne miasta, czyli gdzie najłatwiej o wewnętrzną równowagę
Niemiecka firma VAAY stworzyła swój własny ranking najlepszych miast, jednak wzięła ona pod uwagę nieco inne czynniki, które plasują daną lokalizację na czele listy.
Skupiamy się na promowaniu wewnętrznej równowagi i uważności. Wiemy więc, jaki wpływ na zdrowie psychiczne może mieć otoczenie, w którym żyjemy
– piszą pomysłodawcy rankingu w specjalnym oświadczenie
Stres jest niestety integralną częścią życia w dużym mieście, aglomeracji, czy metropolii, a osoby stojące za badaniem najmniej stresogennych miast pragnęły wyłonić czynniki, które go osłabiają lub wzmacniają.
Na jakiej podstawie wybrano najmniej stresogenne miasta?
Firma VAAY po zasięgnięciu opinii ekspertów oraz badaniach jakościowych, wyróżniła cztery źródła potencjalnego stresu. Pierwszy związany jest z sytuacją polityczno-społeczną danego miasta (co może tłumaczyć, dlaczego żadne z polskich miast nie znajduje się w czołówce). Tyczy się ona poczucia bezpieczeństwa, akceptacji mniejszości oraz stabilności społecznej. Druga wyróżniona kategoria zawiera aspekty, takie jak gęstość zaludnienia, warunki klimatyczno-pogodowe oraz zanieczyszczenia, hałas i światło. Trzeci stopień bierze pod uwagę bezrobocie oraz średnią płacę, a czwarty, ostatni – jakość i dostęp do służby zdrowia, również w trakcie trwania pandemii koronawirusa.
Przeczytaj: „Kochajcie mnie, mamo i tato” – więcej niż wojna billboardowa
Konkretna analiza udowodniła, że najmniej stresogennymi miastami są w kolejności: stolica Islandii, Reykjavík, szwajcarskie Berno oraz stolica Finlandii, Helsinki. W ścisłym TOP 10 znalazły się również takie miasta, jak Wellington (Nowa Zelandia), Oslo (Norwegia) oraz Kopenhaga (Dania). Warszawa znalazła się dopiero na 63. miejscu na liście, którą zamyka indyjski Mumbaj, plasując się na setnej lokacie. Poniżej przedstawiamy pełną listę miast.
- Reykjavík
- Berno
- Helsinki
- Wellington
- Melbourne
- Oslo
- Kopenhaga
- Innsbruck
- Hanover
- Graz
- Liverpool
- Montreal
- Wiedeń
- Auckland
- Amsterdam
- Montevideo
- Zurych
- Kolonia
- Sydney
- Sztokholm
- Madryd
- Lizbona
- Genewa
- Frankfurt nad Menem
- Houston
- Manchaster
- Stuttgart
- Abu Dhabi
- Vancouver
- Toronto
- Bruksela
- San Jose
- Singapur
- Tokio
- Hamburg
- Berlin
- Seul
- Edynburg
- Seattle
- Chicago
- Monachium
- Rzym
- Boston
- Miami
- Los Angeles
- Dublin
- Washington
- Buenos Aires
- Johannesburg
- Zagrzeb
- Cape Town
- Praga
- Santiago
- Budapeszt
- Tel Aviv
- Ułan Bator
- Belgrad
- Ateny
- Tbilisi
- Sofia
- Quito
- Paryż
- Warszawa
- San Francisco
- Doha
- Kuwajt
- Rio de Janerio
- Sao Paulo
- Londyn
- Hanoi
- Tajpej
- Bukareszt
- Panama
- Hong Kong
- Nowy Jork
- Kuala Lumpur
- Rijad
- Algier
- Casablanca
- Nairobi
- Meksyk
- Bejrut
- Szanghaj
- Dakar
- Lima
- Teheran
- Bangkok
- Kair
- Bogota
- Istambuł
- Kijów
- Dżakarta
- Karaczi
- Moskwa
- Kabul
- Bagdad
- Nowe Delhi
- Manila
- Lagos
- Mumbai
Szczegółowe rozpracowanie raportu VAYY znajdziecie na tej stronie.
Jeszcze parę lat temu straszliwie popularną tendencją było przenoszenie się ludzi z miast do podmiejskich wiosek, tzw. sypialni. Dziś nie jest to wcale tak oczywiste, a życie na prowincji wcale nie gwarantuje spokoju. Niemiecka firma VAAY utworzyła ranking najmniej stresogennych miast, analizując rozmaite czynniki, wpływające na komfort oraz poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Zobacz także Co obejrzeć […]
Obserwuj nas na instagramie: