kadr z serialu „Reniferek”

7 seriali do nadrobienia przez majówkę


26 kwietnia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Zaskakujący hit Netflixa, świat wielkiej mody, romans, mafijne porachunki i efektowne science-fiction. Majowy weekend czas zacząć.

Majówka 2024 – dobry czas na nadrabianie seriali

Zbliża się wyczekiwany długi weekend majowy, który wielu widzom kojarzy się co roku z nadrabianiem choć części kumulujących się serialowych zaległości. W naszym zestawieniu proponujemy siedem ciekawych pozycji, które trafiły w tym roku do katalogów platform streamingowych, jednakże przeszły trochę niezauważone w natłoku konkurencji i takich premier jak Fallout czy Problem trzech ciał. Jakie inne tytuły umieścilibyście na liście?

Czytaj też: Gwiazdy jutra. Aktorki i aktorzy, o których niedługo będzie głośno!

Nowa konstelacja
kadr z serialu „Nowa konstelacja”

Reniferek

Twórca: Richard Gadd

Gdzie obejrzeć: Netflix 

Zaczynamy od prawdziwej petardy, której mało kto się spodziewał, bo Reniferek to jeden z tych seriali, które ktoś musi dopiero odkryć, by zainteresowała się nim szersza widownia. Założenie wyjściowe jest dosyć proste. Bohatera, niespełnionego komika, zaczyna prześladować rasowa stalkerka. Toksyczna kobieta zamienia jego i tak mało zabawne życie w koszmar agresywnych podtekstów, fizycznych ataków i różnych form nękania. Kino i telewizja przerobiły ten temat wielokrotnie w bardziej ekstremalnej formie, jednak Reniferka wyróżnia psychologiczna głębia wynikająca ze splecionych życiorysów dwójki pogubionych osób (okazuje się, że bohater był już wcześniej mentalnie pokiereszowany) i brutalna szczerość. Richard Gadd przeżył podobną historię, stworzył jej fikcyjną wersję w konwencji teatru jednego aktora, a teraz przerobił ją na Reniferka. Gra także główną rolę, fikcyjną wersję samego siebie, i zupełnie się nie oszczędza.

Nowy styl

Twórca: Todd A. Kessler

Gdzie obejrzeć: Apple TV+

Nowy styl zaprasza widzów do okupowanego przez nazistów Paryża, by opowiedzieć bogatą w detale i anegdoty historię życia w czasie i po II wojnie światowej. Robi to jednak z perspektywy Christiana Diora, Coco Chanel i innych, którzy wciąż władają wyobraźnią setek milionów ludzi na całym globie. Oglądamy, w jaki sposób legendarna Chanel i zaczynający dopiero błyszczeć Dior funkcjonowali w tych trudnych warunkach, jakie podejmowali decyzje, na jakie chodzili kompromisy, jak się ze sobą ścierali, a zarazem obserwujemy kształtowanie się współczesnego pojmowania mody. Wartą odnotowania ciekawostką jest fakt, że cztery z dziesięciu odcinków pierwszego sezonu nakręcił znany polski autor zdjęć Michał Sobociński. Z kolei ponad połowę Reniferka nakręcili reżyserka Weronika Tofilska i autor zdjęć Krzysztof Trojnar. Cieszy nas, że polscy filmowcy radzą sobie coraz lepiej w zagranicznych serialach. Warto doceniać ich wkład. 

Jeden dzień

Twórczyni: Nicole Taylor

Gdzie: Netflix

Emma i Dexter spotykają się po raz pierwszy 15 lipca 1988 roku, w ostatnim dniu szkoły, którą udało im się jakoś przetrwać. Ona pochodzi z klasy robotniczej, on z zamożnej rodziny, i więcej ich dzieli niż łączy, ale będą spotykali się na naszych oczach przez kolejne dekady, rozmawiając o miłości, niezależności, życiowych perturbacjach oraz młodzieńczych wizjach. Od naiwnych życiowo ludzi po dojrzałe, nieco zgorzkniałe, bardziej świadome, ale wciąż nie do końca pewne własnych pragnień osoby, które nie potrafią żyć bez zakładania masek. Serial jest ekranizacją popularnej w Polsce powieści Davida Nichollsa, która doczekała się już w 2011 r. równie znanej adaptacji filmowej z udziałem Anne Hathaway i Jima Sturgessa, ale serial pogłębia różne wątki, oferując inne spojrzenie na perypetie głównych bohaterów. Trochę Normalnych ludzi, trochę romantycznej trylogii Linklatera, dużo typowo brytyjskiej kreatywności obyczajowej.

Wymyślne przypadki Dicka Turpina 

Twórcy: Claire Downes, Ian Jarvis, Stuart Lane

Gdzie: Apple TV+

To bodaj najbardziej kontrowersyjny serial w zestawieniu, gdyż wielu widzów odrzuciło jego połączenie czarnego humoru, surrealistycznych gagów i dziwnych żartów ze slapstickowymi skeczami i nierzadko infantylnymi dialogami. Oglądając niepoważne perypetie Dicka, faceta aspirującego do miana legendarnego osiemnastowiecznego bandyty, jedni widzowie zgrzytają zębami, inni zaś śmieją się do rozpuku. Jedni porównują serial do głupiutkich komercyjnych komedii, inni zauważają w nim absurdalny humor Monty Pythona, zabawną przesadę Mela Brooksa, a nawet komiczną niedorzeczność 1670 (konwencja jest inna, ale tytułowy bohater przypomina w pewnych aspektach narcyza Jana Pawła Adamczewskiego). Wyznajemy zasadę, że lepszy projekt, który wywołuje skrajne reakcje, niż wygładzony pod masową widownię tytuł, o którym zapomina się sekundy po seansie, więc Dicka Turpina polecamy.

Bracia Sun

Twórcy: Brad Falchuk, Byron Wu

Gdzie: Netflix

Po Oscarze za Wszystko wszędzie naraz błyskotliwa Michelle Yeoh przeżywa kolejny renesans kariery aktorskiej, nie przyjmuje jednak projektów tylko pod kątem finansowym, lecz szuka w nich czegoś interesującego. Trudno stwierdzić, co przekonało ją do zagrania w Braciach Sun, ale był to strzał w dziesiątkę. Aktorka wciela się w kobietę, która uciekła z synem z Tajwanu do słonecznej Kalifornii, żeby odciąć się raz na zawsze od jakichkolwiek koneksji z tamtejszym światem przestępczym, rządzonym częściowo przez jej bliskich. Nie jest jednak w stanie ukryć się przed przeszłością, a ta zjawia się w jej nowym świecie pod postacią jej drugiego syna, brutalnego gangstera. Mężczyzna przyjechał do Stanów Zjednoczonych, żeby chronić matkę i brata przed nasłanymi przez triadę zabójcami, ale szybko zrozumie, że jego rodzinę czeka wiele innych zagrożeń. Akcja, czarny humor, osobiste demony rodzinne traumy i świetne aktorstwo.

Chłopiec pochłania wszechświat

Twórca: John Collee

Gdzie: Netflix

W podobnych klimatach rozgrywa się kolejny w zestawieniu serial Netflixa, tyle że tym razem głównym bohaterem jest dojrzewający w latach 80. w australijskim Brisbane chłopak, któremu na życiowej drodze towarzyszy dysfunkcyjna rodzina pełna przestępców, narkomanów i typów spod ciemnej gwiazdy. Nasz bohater chciałby dobrze żyć i współżyć z innymi, lecz czasem nie wychodzi, bo otaczający go świat zdaje się robić wszystko, żeby zszedł na złą drogę. Zwłaszcza gdy chłopak zostaje zmuszony przekraczać granice prawa, żeby uratować pogubioną matkę. Z jednej strony jest to klasyczny serial o dorastaniu w trudnych warunkach, opowieść wypełniona po brzegi troskami, znojami i pierwszymi razami młodości na rozstaju. Z drugiej natomiast jest w Chłopcu… coś absolutnie wyjątkowego, pewna ekranowa magia wynikająca z ekranowej szczerości (podstawą jest autobiograficzna powieść) i fabularnej uniwersalności.  

Nowa konstelacja

Twórca: Peter Harness

Gdzie: Apple TV+

Kończymy nietuzinkowym serialem fantastycznonaukowym, który zbiera różne recenzje, lecz w pewnej mierze dlatego, że gatunek science fiction kojarzy się dzisiaj – a zwłaszcza w świecie odcinkowych historii – z efekciarstwem i ciągnięciem dziesiątek wątków zaburzających odbiór całości. Nowa konstelacja zaczyna się z przytupem, bo od tragedii na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i dylematów, przed którymi stają astronauci, ale serial dosyć szybko przeradza się w slow science fiction. Bohaterka wraca na Ziemię, a tam nic nie jest takie, jakie było. Pamięć płata jej figle czy może podczas jej pobytu w kosmosie stało się coś strasznego? Apple TV+ od jakiegoś czasu jest liderem fantastycznonaukowych produkcji, a Nowa konstelacja potwierdza zainteresowanie platformy tą wymagającą formą rozrywki. Nie jest to poziom Rozdzielenia czy For All Mankind, ale zdecydowanie warto w Nową konstelację zainwestować czas i emocje.

Zaskakujący hit Netflixa, świat wielkiej mody, romans, mafijne porachunki i efektowne science-fiction. Majowy weekend czas zacząć. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Majówka 2024 – dobry czas na nadrabianie seriali […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →