Wybrano najbrzydszy budynek w Polsce! Makabryła 2017 trafiła do Zakopanego.


27 marca 2018

Podziel się newsem:

Patrzenie na TO po prostu boli.

W architekturze naszego kraju często panuje styl „wolna amerykanka” oraz „fuzja stylów”, która ostatecznie kończy się Wielkim Kiczem. Wszystkie zeszłoroczne grzechy polskiej architektury wzięli pod lupę organizatorzy plebiscytu na Makabryłę 2017. Wśród nominowanych znalazły się nieudolne przebudowy zabytków, projekty ignorujące kontekst, przykłady gigantomanii, realizacje wykorzystujące słabej jakości materiały, samowolki budowlane czy też realizacje, które nijak mają się do przedstawianego wcześniej projektu.

Do konkursu zakwalifikowano 10 architektonicznych porażek, które spokojnie, acz brutalnie można nazwać wrzodami na tkance miejskiej. No, albo przynajmniej zmutowanymi naroślami niewiadomego pochodzenia, bo naprawdę w tych przypadkach „architekt płakał, gdy projektował.”

Ale przejdźmy do wyników. W tym roku niechlubny tytuł Makabryła 2017 zdobyła przebudowa Willi Monte w Zakopanem, która zgarnęła ponad połowę z 25 tysięcy oddanych głosów. Z pochodzącego z 1925 roku zabytku autorstwa Karola Stryjeńskiego zrobiono coś takiego…

Drugie miejsce zajęła Zatoka Sportu w Łodzi, a brązowy medal przyznano dawnemu Pałacowi Ślubów w Sosnowcu za „przyozdobienie” kolumienkami modernistycznego budynku.

Wszystkie nominowane do konkursu Makabryły 2017 architektoniczne porażki możecie obejrzeć KLIKAJĄC TUTAJ. Tylko pamiętajcie, że to już się nie odzobaczy. ;)

Kolaż/Fot. główne: Bryla.pl

Patrzenie na TO po prostu boli. W architekturze naszego kraju często panuje styl „wolna amerykanka” oraz „fuzja stylów”, która ostatecznie kończy się Wielkim Kiczem. Wszystkie zeszłoroczne grzechy polskiej architektury wzięli pod lupę organizatorzy plebiscytu na Makabryłę 2017. Wśród nominowanych znalazły się nieudolne przebudowy zabytków, projekty ignorujące kontekst, przykłady gigantomanii, realizacje wykorzystujące słabej jakości materiały, samowolki budowlane […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku: