Teatr Pieśń Kozła z kolejnymi spektaklami “Wojownika”


14 lutego 2020

Obserwuj nas na instagramie:

W dniach 24 i 25 lutego odbędzie się najnowszy spektakl osławionego Teatru Pieśń Kozła. Zobacz, jakie doświadczenie niesie ze sobą Wojownik.

Wojownik to napisany przez Alicję Bral dramat inspirowany oryginalnym tekstem Eurypidesa Trojanki oraz adaptacją dokonaną przez Jean Paul Sartre’a.  

Najnowszy spektakl Teatru Pieśń Kozła, inspirowany Trojankami, to wyraziste doświadczenie, z ogromnym ładunkiem emocji i niezwykle ciekawą, rozbudowaną warstwą muzyczną. Spektakl odbędzie się w dniach 24-25.02.2020 we Wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. 

Mrok i minimalizm

Atmosfera Wojownika pozostaje mroczna – w przenośni i dosłownie. Scenografia jest skrajnie minimalistyczna, ale spektakl rozgrywa się w dwóch planach i jakby na dwóch scenach. Aktorzy i muzycy są skupieni na małej przestrzeni, tuż przed publicznością, na nich koncentruje się również oszczędne oświetlenie. Jednak za ich plecami, na ścianach odbywa się teatr wyolbrzymionych cieni, który ma w sobie coś antycznego. 

Motywem wiodącym spektaklu są wydarzenia opisane przez Eurypidesa w Trojankach (drugim źródłem inspiracji była dla twórców spektaklu adaptacja dzieła Eurypidesa, której dokonał J. P Sartre; dramaturgię Wojownika stworzyła Alicja Bral).

Przedstawienie opowiada losy i przede wszystkim przeżycia czterech Trojanek (Hekabe, Kasandry, Andromache i Heleny) tuż po zdobyciu miasta przez Greków – kobiet upokorzonych, zrozpaczonych, zmuszanych do podejmowania tragicznych decyzji, wciągniętych w żelazne tryby walki o władzę i logikę wojny. Spektakl jest podzielony na sceny – każda prezentuje punkt widzenia innej trojanki.

wojownik

Warstwa muzyczna

Mocnym atutem spektaklu jest warstwa muzyczna, złożona i ciekawa. Składa się na nią przede wszystkim polifoniczny śpiew, charakterystyczny dla Teatru Pieśń Kozła, ale też wiolonczela, skrzypce, dynamiczny warkot bębnów w czasie wojennego tańca czy dźwięk „smoczych” rogów (muzykę skomponował Maciej Rychły).

Teatr o którym mówi cały świat

Teatr Pieśń Kozła to jeden z lepiej rozpoznawalnych i cenionych polskich grup teatralnych na świecie. Utworzona we Wrocławiu na przełomie 1996 i 1997 roku przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki (do roku 1998 działała pod nazwą Teatr Tragon). Centrum zainteresowań zespołu stanowią źródła i tradycje sztuki widowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej muzycznych aspektów .Teatr odniósł międzynarodowy sukces między innymi na Fringe Festival w Edynburgu, gdzie w latach 2004 i 2012 otrzymał prestiżową nagrodę Fringe First. W 2010 roku zespół teatru oraz Grzegorz Bral otrzymali Nagrodę Sekcji Krytyków Teatralnych PO ITI za popularyzację polskiego teatru na świecie.

wojownik
fot. Mateusz Bral

Teatr Pieśń Kozła zdobył międzynarodowe uznanie jako jeden z najbardziej nowatorskich zespołów europejskich, wykorzystujący w swej praktyce trening aktorski i nieustannie poszukujący nowych rozwiązań artystycznych. Zarówno trening fizyczny i wokalny, jak i próby oraz spektakle traktowane są jako część procesu i rodzaj pracy „laboratoryjnej”, pozwalającej aktorom i reżyserowi poszukiwać coraz to nowszych technik i środków artystycznej ekspresji. Zaangażowanie w proces tworzenia trwałych związków między ludźmi jest punktem wyjścia do każdego nowego rodzaju treningu, który integruje ruch, głos, pieśń i tekst.

Spektakle są głęboko zakorzenione w muzyczności i przemawiają do widzów na bardzo sensualnym poziomie. Praca pedagogiczna stanowi integralną część misji i wizji zespołu. Jej przejawem jest wyjątkowy w skali europejskiej program studiów aktorskich MA Acting, realizowany w latach 2004 – 2012 we współpracy z Manchester Metropolitan University. Obecnie kurs prowadzony jest we współpracy z Bral School of Acting, szkoły założonej przez Grzegorza Brala w 2013 roku w Londynie.

W dniach 24 i 25 lutego odbędzie się najnowszy spektakl osławionego Teatru Pieśń Kozła. Zobacz, jakie doświadczenie niesie ze sobą Wojownik. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →