Pinatex, czyli skóra z liści ananasa


11 października 2016

Obserwuj nas na instagramie:

Poznajcie Pinatex – skórę z liści ananasa, która podbija sieć i wzbudza zainteresowanie takich marek jak Apple, czy Puma.

Wegańskie lody, wegańskie ciasta, wegańskie burgery… Minione lato obfitowało w propozycje dla wegan, które cieszyły się popularnością nie tylko wśród tych, którzy zdecydowali się odrzucić produkty pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedniki wegańskie to nie tylko produkty przeznaczone do jedzenia. To także ubrania, buty, a nawet… wegańska skóra.

Carmen Hijosa – projektantka wyrobów skórzanych – niezadowolona z jakości ubrań i dodatków uszytych ze skóry zwierzęcej, postanowiła znaleźć materiał, który zastąpi skórę, nie tracąc przy tym na jakości i trwałości. Przebywając w latach 90. na Filipinach, zwróciła uwagę na wykonaną z włókien ananasa koszulę “Barong Tagalog”. Materiał okazał się elastyczny i nadzwyczaj mocny. Carmen, zaciekawiona możliwościami ananasa, postanowiła udoskonalić technikę produkowania tkaniny z włókien i po wielu próbach stworzyła taką, która spełniła jej wszystkie oczekiwania. Tak powstał pinatex i zajmująca się produkcją dodatków firma Ananas Anam.

skóra z liści ananasa

Potrzebne niepotrzebne!

Ananas kojarzymy wyłącznie ze smacznym, soczystym owocem. Do produkcji pinatexu wykorzystuje się jednak nie owoc, lecz liście, które zazwyczaj po zbiorach gniją na ziemi. Do wyprodukowania materiału nie potrzeba dodatkowej wody, nawozów, pracy ludzi. Produkcja jest więc stuprocentowo ekologiczna. Dodatkowym atutem jest fakt, że podczas produkcji włókien na torebki bądź buty – produktem ubocznym jest biomasa, która z powodzeniem może być użyta przez rolników jako organiczny nawóz. Pinatex jest lekki i wytrzymały. Można go farbować, ozdabiać wzorami i nadawać różne kształty. Nic więc dziwnego, że firmy, takie jak Puma, czy Camper rozpoczęły z Ananas Anam współpracę. Z ananasa powstały także prototypy etui na iPady i torebki – między innymi marki Ally Capellino.

Firma łącząca handel fair trade, ciekawy pomysł i wysoką jakość wykonania ma szansę podbić rynek światowy i zastąpić skórę zwierzęcą w wielu projektach. Jesteście gotowi na ananasową rewolucję?

Sprawdź także:
Książka kucharska Salvadora Dalego wydana po raz pierwszy od 40 lat

Poznajcie Pinatex – skórę z liści ananasa, która podbija sieć i wzbudza zainteresowanie takich marek jak Apple, czy Puma. Wegańskie lody, wegańskie ciasta, wegańskie burgery… Minione lato obfitowało w propozycje dla wegan, które cieszyły się popularnością nie tylko wśród tych, którzy zdecydowali się odrzucić produkty pochodzenia zwierzęcego. Odpowiedniki wegańskie to nie tylko produkty przeznaczone do […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →