fot. materiały prasowe

„Piękno. Tribute To Breakout” czyli magia zaklęta w albumie przez Ritę Pax


06 maja 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Grupa Rita Pax, na której czele stoi Paulina Przybysz, oddała hołd legendarnemu składowi za pomocą albumu Piękno. Tribute To Breakout.

Rita Pax pełna piękna i wrażliwości

Rita Pax to formacja, która muzyką zajmuję się przez całe życie. Zespół, założony w 2012 roku przez Paulinę Przybysz, został stworzony razem z czołowymi muzykami polskiej sceny alternatywnej. W ramy projektu wpisali się tacy artyści jak: Brodki, Mroza, Łąki Łan, Ani Rusowicz czy Edyty Bartosiewicz.

Kasia Piszek – instrumenty klawiszowe i śpiew, Piotr Zalewski – gitara basowa, Paweł Zalewski – gitary, Jerzy Markuszewski – perkusja i oczywiście Paulina Przybysz na wokalu. Projekt Rita Pax powstał jako pole do wyrażania ich własnych fascynacji muzycznych – pełen inspiracji rockiem lat 60., psychodelią i soulem, a to wszystko przefiltrowane przez współczesną wrażliwość i instrumentarium.

Przeczytaj także: Moje Rytmy #61: Rita Pax wskrzesza przeboje grupy Breakout

Rita Pax
fot. materiały prasowe

Projekt został również doceniony nominacjami do Fryderyków 2020, w kategorii Nowe Wykonanie.

Rita Pax to skład, którego brzmienie magicznie zamyka się w naszej ekipie i zawsze daje mi poczucie bardzo organicznej sytuacji, a z materiałem Breakoutu zaprzyjaźnialiśmy się przez dłuższy czas. Pandemia na pewno dodała nam trochę przestrzeni i dystansu do tego, co przygotowaliśmy na jednorazowy występ podczas Męskiego Grania. W studiu nabrało to naszej harmonicznej warstwowości i niuansów. Ja mogłam „polecieć” z chórkami, wiolonczelami i przestrzenią, Paweł dołożyć gitar i efektów, Kasia orkiestrowych i klawiszowych pomysłów i tak dalej. Za mix odpowiada klasycznie Jacek Antosik, który jakimś cudem potrafi wydobyć i posklejać te wszystkie dziwne elementy, znaleźć im odpowiednie miejsce i polać odpowiednim sosem.

– czytamy

Rita Pax wskrzeszają Breakout

Płyta Rity PaxPiękno. Tribute To Breakout – która dzisiaj ma swoją premierę, promowana była przez singiel Stare Dusze. Dostarczał on mnogość doznań duchowych, które wręcz emanowały z jego brzmień.

Stare Dusze są niejako uzasadnieniem, dlaczego granie muzyki zawsze ma sens i moc niezależnie od tego, kiedy powstały kompozycje i teksty. Ponadczasowość uczuć sprawia, że niesiemy dalej energię twórczą, która teoretycznie powstała przed laty, ale inspirowana była pokoleniami i ich stycznością ze sztuką, historią i kulturą. Doznania duchowe i nasze wyobrażenia o czasie, przenikaniu się energii, wiedzy, intuicyjne działania, powiewy pamięci z poprzednich żyć a może głosy podświadomości inspirują nas w wyborze brzmień, melodii czy słowach, które pojawiają się w nas w danej chwili. Co, jeżeli dźwięk przechodzi przez pokolenia i raz zagrany nigdy nie wybrzmiewa do końca?

– czytaliśmy w jego zapowiedzi

Rita Pax – Stare Dusze, posłuchaj!

Jak mówią członkowie zespołu, interpretacje piosenek Breakout przyszły im naturalnie. Między znanymi riffami i melodiami pojawiają się bardzo „paxowe” rozwiązania aranżacyjne.

Praca nad tym materiałem to dla mnie, jako gitarzysty, przede wszystkim zmierzenie się z kultowymi już riffami. Aranżowanie tych partii to wyzwanie, na które składają się przynajmniej trzy czynniki: po pierwsze zrobić to tak, aby nie zrazić obecnych fanów, po drugie – zaciekawić młodsze pokolenia materiałem, który przez proste bluesowe formy momentami może sprawiać wrażenie zbyt jednorodnego, jak na obecne czasy. Po trzecie efekt musi być wyjątkowy i dający dużo frajdy zarówno dla odbiorców, jak i dla wykonawcy, bo przecież ta muzyka najlepiej broni się „na żywo”.

– opowiada Paweł Zalewski

Nie wiem, czy fani Breakoutu będą oburzeni, czy bardzo im się to spodoba, ale cieszę się, że mogłam tego procesu doświadczyć i zgłębić historię wrażliwości naszej muzycznej kultury. To był wyjątkowy zespół, którego piosenki i ich teksty wychowują nas po raz kolejny i warto przynieść go w nowej formie trochę bliżej młodego słuchacza.

– mówi Paulina

Pochodzę z domu, w którym big beat był obecny, bo to muzyka młodości moich rodziców. “Gdybyś kochał” wciąż pozostaje moim ulubionym utworem i do dzisiaj mam ten sam rodzaj ekscytacji, kiedy słyszę chórki w zwrotce.

– dodaje Kasia Piszek

Na płycie pojawili się też goście – Wojtek Waglewski, który zaśpiewał i zagrał w utworze Modlitwa, charyzmatyczny Łukasz Lach czy wzruszający w swej nienachalności Igor Nikiforow w tytułowym Pięknie.


Rita Pax – Piękno. Tribute To Breakout – posłuchaj!

Grupa Rita Pax, na której czele stoi Paulina Przybysz, oddała hołd legendarnemu składowi za pomocą albumu Piękno. Tribute To Breakout. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Rita Pax pełna piękna […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →