fot. Piotr Kaczor

Ładnie albo wcale! O spotkaniu młodych projektantek z tradycyjnym rzemiosłem  

Obserwuj nas na instagramie:

Co łączy wielopokoleniową tradycję szewską z młodymi artystkami funkcjonującymi na polu sztuki i wzornictwa? Targi Rzeczy Ładnych, które w tym roku obchodzą dziesięciolecie działalności.

Pan Maciej zakład szewski przejął po swoim tacie w wieku 18 lat. Nie wyobraża sobie innego zajęcia. Jego zawód stał się jego pasją i odwrotnie. Drzwi do maleńkiej pracowni w sercu Saskiej Kępy klienci szturmują od rana do wieczora. Przynoszą do naprawy buty, torebki, paski. Cały przekrój galanterii skórzanej.

Zakład szewski przy Placu Przymiera 4 w Warszawie
Zakład szewski przy Placu Przymierza 4 w Warszawie fot. Piotr Kaczor

I tak od trzech pokoleń, bo zakład przy Placu Przymierza 4 to całkowicie rodzinne przedsięwzięcie. Założył go dziadek Macieja Jagiełło jeszcze przed wojną. W czasie okupacji przeniósł się z ulicy Zwycięzców do miejsca, w którym funkcjonuje do dzisiaj. Swoje buty naprawiał tu m.in. Mieczysław Fogg czy Jan Suzin.

Ponad stuletnia maszyna Singer
Ponad stuletnia maszyna Singer fot. Piotr Kaczor

Razem z Panem Maciejem swój warsztat prowadzi Pani Danuta Kozłowska – artystka i kaletniczka. Projektuje i naprawia torebki wykraczając poza utarte ramy tego fachu. Trudno o bardziej szlachetną tradycję rzemieślniczą.

Maciej Jagiełło i Danuta Kozłowska
Maciej Jagiełło i Danuta Kozłowska fot. Piotr Kaczor

Organizatorzy Targów Rzeczy Ładnych, których najbliższa edycja odbędzie się 1-2 kwietnia w warszawskiej hali EXPO XXI, postanowili połączyć tradycyjne rzemiosło z nowym.

Miejscem spotkania artystów stała się witryna zakładu przy Placu Przymierza. Zaprojektowana i wykonana przez artystkę wizualną, Magdalenę Sawicką – twórczynię działającą na polu malarstwa, scenografii, ilustracji i tatuażu. Artystka połączyła nowoczesne wzornictwo z wielopokoleniową tradycją. Wybrała produkty od trzech manufaktur założonych przez młode i prężnie działające kobiety.

Nowa witryna zaprojektowana przez Magdalenę Sawicką. W projekcie wykorzystano produkty wystawców z Targów Rzeczy Ładnych
Nowa witryna zaprojektowana przez Magdalenę Sawicką. W projekcie wykorzystano produkty wystawców z Targów Rzeczy Ładnych fot. Piotr Kaczor

W witrynie spotkały się świeczki w kształcie pupili domowych od La Flamme, kolekcjonerski talerz z pieskiem od Very Ugly Plates i „futrzane” lustro-kwiat od Buziwarte. Wspólnym mianownikiem instalacji jest zamiłowanie do handmade i estetyki vintage. Natomiast centrum kompozycji stał się wielki, przeskalowany skórzany but. Zresztą, zobaczcie sami. Pan Maciej zaprasza. Wystawa, a jak kto woli witryna, czynna jest przez 24 godziny przynajmniej przez miesiąc. Albo całą wiosnę.

Kolekcjonerski talerz z pieskiem od Very Ugly Plates
Kolekcjonerski talerz z pieskiem od Very Ugly Plates fot. Piotr Kaczor
 „Futrzane” lustro-kwiat od Buziwarte
„futrzane” lustro-kwiat od Buziwarte fot. Piotr Kaczor
Świeczki w kształcie pupili domowych od La Flamme
Świeczki w kształcie pupili domowych od La Flamme fot. Piotr Kaczor

Zaproszone do projektu designerki można osobiście spotkać i kupić ich wytwory podczas jubileuszowej edycji Targów Rzeczy Ładnych. 1-2 kwietnia od 11-19 w hali EXPO XXI przy ul. Prądzyńskiego 12/14. Bilety są w sprzedaży na stronie Biletomat.pl.

Więcej o informacji o artystach znajdziesz pod poniższymi linkami:

Danuta Kozłowska – https://www.instagram.com/mammakiart/

Magdalena Sawicka – https://www.instagram.com/magdalena__sawicka/

La Flamme – https://www.instagram.com/laflamme_candles/

Very Ugly Plates – https://www.instagram.com/veryuglyplatess/

Buziwarte – https://www.instagram.com/buziwarte/

Co łączy wielopokoleniową tradycję szewską z młodymi artystkami funkcjonującymi na polu sztuki i wzornictwa? Targi Rzeczy Ładnych, które w tym roku obchodzą dziesięciolecie działalności. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale coś im przeszkodziło Nowe seriale, których nie oglądasz. A warto! Pan […]

Obserwuj nas na instagramie:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →