Dzieła Wisławy Szymborskiej trafią do Biblioteki Końca Świata na Spitsbergenie

Podziel się newsem:

Dzieła Wisławy Szymborskiej zostaną zdeponowane w Bibliotece Końca Świata, której zadaniem jest zachowanie dzieł kultury dla przyszłych pokoleń.

Arctic World Archive, czyli Światowe Archiwum Arktyczne, czy też Biblioteka Końca Świata istnieje od 2017 roku za sprawą norweskiej firmy Piql, która opracowała innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku. 

Archiwum znajduje się w zlikwidowanej kopalni węgla na archipelagu Svalbard. Zaprojektowane tak, aby wytrzymać klęski żywiołowe i katastrofy spowodowane przez człowieka i znajdujące się w najbezpieczniejszym miejscu na ziemi ma pomóc zachować cyfrową pamięć świata i sprawić, że najbardziej niezastąpione cyfrowe wspomnienia sztuki, kultury i literatury będą zabezpieczone i udostępnione przyszłym pokoleniom.

dzieła Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Końca Świata na Spirtsbergenie

Dzieła polskich noblistek przetrwają wieki

W ubiegłym roku do Biblioteki Końca Świata dołączona dzieła Olgi Tokarczuk. Jej proza zajęła 200 metrów światłoczułej taśmy analogowej. Jak informuje Wydawnictwo Znak, już niebawem do zbiorów dołączą prace kolejnej polskiej noblistki – Wisławy Szymborskiej.

Przekazanie cyfrowych wersji dzieł noblistki do Biblioteki Końca Świata nastąpi 8 kwietnia 2021 roku.

Do tego czasu nośnik, który może przetrwać ponad 500 lat, jest przechowywany w Fundacji Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Znajdują się na nim wszystkie teksty poetyckie, prozatorskie, felietony i listy, które wyszły spod pióra noblistki i zostały opublikowane do tej pory. Dzieła zapisano na specjalistycznej taśmie światłoczułej – piqlFilm. Obecnie jest to najbezpieczniejszy i najtrwalszy nośnik danych na świecie.

czytamy w komunikacie Wydawnictwa Znak

Dzieła Wisławy Szymborskiej zostaną zdeponowane w Bibliotece Końca Świata, której zadaniem jest zachowanie dzieł kultury dla przyszłych pokoleń. Arctic World Archive, czyli Światowe Archiwum Arktyczne, czy też Biblioteka Końca Świata istnieje od 2017 roku za sprawą norweskiej firmy Piql, która opracowała innowacyjną technologię zapisu danych na analogowym nośniku.  Archiwum znajduje się w zlikwidowanej kopalni węgla […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.