Clan of Xymox – holenderska grupa muzyczna założona w 1981 r., w Nijmegen przez Ronniego Mooringsa (instrumenty klawiszowe, śpiew, gitara) i Anke Wolbert (gitara basowa, śpiew). Określana jest mianem klasyków dark wave. Po rozwiązaniu kontraktu z wytwórnią 4AD, zespół tworzył pod nazwą skróconą do Xymox, powracając w 1997 do pełnej nazwy.
Zespół swoją twórczość adresował do tych samych fanów, słuchających Cocteau Twins i Dead Can Dance.
Po wydaniu Medusy z zespołu odszedł Pieter Nooten i poświęcił się solowej karierze, Moorings i Wolbert skrócili zaś nazwę do Xymox i podpisali kontrakt z Wing Records, a także zmienili charakter swojej muzyki na łagodniejszy i bardziej przystępny, o większym potencjale komercyjnym. W tym składzie nagrali dwie płyty: Twist of Shadows i Phoenix, z których pierwsza, sprzedając się w 300 000 egzemplarzach, okazała się największym sukcesem komercyjnym grupy. Gościnnie na tych płytach udzielał się Pieter Nooten.
Po wydaniu Phoenix z zespołu odeszła Wolbert i tym samym Moorings stał się jedynym stałym członkiem Xymox (jak i bandu pod poprzednią nazwą Clan of Xymox). Do współpracy zaprosił słoweńską basistkę i projektantkę okładek Mojcę Zugnę i nagrał z nią dwie płyty: Metamorphosis i Headclouds. Wiązało się to z kolejną zmianą stylu muzyki – Moorings zaczął eksperymentować z muzyką taneczną. Obie płyty były komercyjną i artystyczną porażką, więc Moorings na kilka lat zawiesił działalność zespołu.
W 1997 r. wrócił na scenę pod starą nazwą Clan of Xymox i wydał album Hidden Faces, który sugerował kolejny zwrot w stylistyce. Płyta nawiązywała do pierwszych, klasycznych już pozycji zespołu, ale nie osiągnęła sukcesu. Wystąpił również na kilku festiwalach muzyki gotyckiej (m.in. na Wave Gotik Treffen), zaś utwory Out of the Rain i This World wspięły się na szczyt niemieckiej listy Independent Top 10.
Kolejne płyty: Creatures, Notes from the Underground i Farewell prezentowały muzykę coraz bliższą rocka gotyckiego. Zwłaszcza przedostatnia zyskała spore uznanie wśród słuchaczy i krytyków i często była porównywana z pierwszymi klasycznymi płytami zespołu.
W 2006 r ukazał się album Breaking Point, w 2007 EP-ka Heroes (zawierająca m.in. dwie wersje utworu Davida Bowie Heroes), natomiast w marcu 2008 r. zostało wydane pierwsze muzyczne DVD zespołu – Visible.
Rok 2009 przyniósł kolejną płytę sygnowaną logiem Clan Of Xymox. In Love We Trust adresowany był do fanów ceniących sobie bardziej taneczny profil grupy nad melancholijne pejzaże i zadumę. Po trzech latach zespół powrócił wraz z albumem Darkest Hour. Wydany w 2011 roku przez Metropolis Records jest ostatnim jak do tej pory dziełem Clan Of Xymox.
Clan of Xymox wielokrotnie koncertował w Polsce, m.in. w Warszawie w 1988 na festiwalu „Marchewka”, w 1998 na Dark Beat Festival w Legnicy, w 2004 oraz 2016 roku w Bolkowie na festiwalu „Castle Party”, w 2008 roku w łódzkim klubie Funaberia, czy też w 2009 w warszawskiej Proximie.