Top 5 najciekawszych kulturalnych wydarzeń w listopadzie
Obserwuj nas na instagramie:
Filmowa uczta w Pięciu Smakach, bieg na Olimpiadę (tym razem teatralną), czy może wieczory z gwiazdami podczas lądowania Sputnika? Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy listopadowe festiwale kulturalne, obok których nie powinniście przejść obojętnie. Spędzamy jesień kulturalnie!
Olimpiada Teatralna
kiedy: 14 października – 13 listopada
gdzie: Wrocław, Teatr Polski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Powołana do życia w 1993 roku w Delfach Olimpiada Teatralna odbywa się w tym roku w Europejskiej Stolicy Kultury – we Wrocławiu.W ramach sześciu nurtów odbędą się spektakle, warsztaty, debaty, spotkania, koncerty, projekcje filmów oraz wystawy. Hasłem siódmej edycji Olimpiady będzie Świat miejscem prawdy – parafraza tytułu tekstu Jerzego Grotowskiego. Do głównego programu zaproszeni zostali twórcy, którzy odmienili oblicze teatru XX i XXI wieku: Eugenio Barba, Peter Brook, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos, Robert Wilson, Romeo Castellucci, Heiner Goebbels, Krystian Lupa, Walerij Fokin, Pippo Delbono oraz Jan Fabre.
Max Black, czyli 62 sposoby wsparcia głowy ręką
Festiwal Pięć Smaków
kiedy: 16 – 23 listopada
gdzie: kino Muranów, Warszawa
Jeszcze nie tak dawno skończył się fantastyczny American Film Festival we Wrocławiu, a już rozpoczyna się warszawski – Pięć Smaków. Coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej w tym roku obchodzi swoje dziesiąte urodziny. Na tegoroczną edycję czekam z przejęciem ze względu na to, że reżyserowi mojego ulubionego filmu z poprzedniej edycji (Love and Peace) – Sionowi Sono – został poświęcony cały panel. Co zobaczymy oprócz tego? Na program składa się kilka sekcji: Nowe Kino Azja – przedstawiające kilkunastu młodych twórców z Dalekiego Wschodu, Kino Korei Północnej, Fukushima, 5 lat później – filmy poruszające tematy traumy po tsunami w Japonii w 2011 roku, Wojownicy i kino grozy – przegląd najciekawszych nowych gatunków azjatyckich: horrorów, filmów o sztukach walki, Azjatycka klasyka – odrestaurowane dzieła klasyków. Za daleko Wam do Warszawy? Wrocławska replika festiwalu odbędzie się dniach 18-24 listopada w Kinie Nowe Horyzonty!
Długie przeprosiny
Jazztopad we Wrocławiu
kiedy: 17 – 27 listopada
gdzie: Wrocław
To już trzynasta edycja muzycznego festiwalu odbywającego się, tradycyjnie, na jesieni. W tym roku uszy słuchaczy skierują się głównie w kierunku dwóch krajów – Węgier i Japonii. Żywiołową węgierską muzykę freejazową zaprezentują muzycy z AMP Trio, a także grający na cymbałach Lukács Miklós.
W podróż po Japonii zabiorą nas Masahiko Satoh i Akira Sakata, a także muzycy wykonujący wraz ze swoimi tradycyjnymi instrumentami, takimi jak koto, czy shamisen, koncert w całkowitej ciemności.
Czego możemy spodziewać się po Jazztopadzie? Przede wszystkim – ciekawych improwizacji, otwartych jam sessions przyciągających wielu zagranicznych turystów, warsztatów, koncertów w nietypowych miejscach (także w zwykłych mieszkaniach), paneli dyskusyjnych, wieczorów filmowych… Warto zapoznać się z programem, który jest naprawdę rozległy i odbiega daleko od definiowania jazzu tylko i wyłącznie w jeden sposób.
Marcin Masecki
10. Sputnik nad Polską – Festiwal Filmów Rosyjskich
kiedy: 3 – 13 listopada
gdzie: kina w Warszawie – Luna, Iluzjon, Elektronik
Podczas jubileuszowej edycji Sputnika odbędzie się aż 150 pokazów – animacji, chwytających za serce dramatów, zaskakujących dokumentów i komedii. Jak co roku, festiwal przedstawia najlepsze rosyjskie produkcje, o najróżnorodniejszej problematyce, którym towarzyszyć będą liczne wydarzenia kulturalne oraz spotkania z najwybitniejszymi osobistościami rosyjskiego świata filmu. Wyświetlone filmy pozwolą widzom poznać najodleglejsze zakątki Rosji i ich mieszkańców.
Oprócz fundamentalnego Konkursu Filmu Fabularnego, we współpracy z rosyjskim Festiwalem ArtDocFest oraz Szkołą Kina Dokumentalnego Mariny Razbieżkinej po raz pierwszy przy okazji jubileuszowej edycji Festiwalu powstał Konkurs Filmów Dokumentalnych “Rosja w dokumencie”. Sputnik wylądował 3. i pobędzie z nami do 13 listopada. Nie przegapcie!
Światła wielkiej wsi
XXV Festiwal Ars Cameralis
kiedy: 4 – 26 listopada
gdzie: 7 miast na Śląsku
Literatura, muzyka, sztuki wizualne, film, warsztaty i spotkania… W ciągu trzech tygodni na odbiorców czeka 38 kameralnych wydarzeń odbywających się w siedmiu miastach województwa śląskiego. W ich trakcie będzie można spotkać się z 73 artystami.
Podczas otwarcia festiwalu koncert – pierwszy w Polsce – dał Richmond Fontaine. Co jeszcze na was czeka? Wielką gwiazdą festiwalu jest Julia Holter, która zagra już 8 listopada w sosnowieckiej Muzie. 10 listopada w Domu Oświatowym BŚ zagra także Sturle Dagslanda – norweski muzyk, który sięga do mrocznych tradycji skandynawskiego folku. Na koniec festiwalu polecamy audiowizualne show Roberta Henke, które będzie miało miejsce 26 listopada w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Tradycyjnie już Festiwalowi Ars Cameralis towarzyszyć będą Zderzenia Literackie. W listopadzie będzie można spotkać się z nowozelandzką zdobywczynią Nagrody Bookera Eleanor Catton, mistrzem powieści Michelem Faberem, czy amerykańską poetką Anną-Lynne Williams, znaną również jako piosenkarka występująca pod pseudonimem Lotte Kestner.
Julia Holter
Sprawdź także:
Miasto ciekawych miejsc i niespodzianek. Tu warto pójść we Wrocławiu
Filmowa uczta w Pięciu Smakach, bieg na Olimpiadę (tym razem teatralną), czy może wieczory z gwiazdami podczas lądowania Sputnika? Każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy listopadowe festiwale kulturalne, obok których nie powinniście przejść obojętnie. Spędzamy jesień kulturalnie! Olimpiada Teatralna kiedy: 14 października – 13 listopada gdzie: Wrocław, Teatr Polski, Instytut im. Jerzego Grotowskiego Zobacz także […]
Obserwuj nas na instagramie: