Lightstick, maknae, sasaeng – czyli kpopowe słówka, które musisz znać


20 lipca 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Poniżej znajdziesz krótkie k-popowe ABC, zawierające słówka, dzięki którym lepiej zrozumiesz o co w tym całym k-popie chodzi.

Zaczynasz interesować się k-popem? Pewnie czujesz się, jakbyś wstąpił do innego wymiaru, w którym nic nie wygląda jak na zachodnim rynku muzycznym. Chciałeś sprawdzić tylko jak nazywają się członkowie tego fajnego zespołu, ale już się zsuwasz do czarnej dziury bez dna wypełnionej teledyskami, fancami i kompilacjami śmiesznych filmików? No i te wszystkie niezrozumiałe, obco brzmiące pojęcia. Spieszymy z pomocą, sprawdź nasz k-popowy słowniczek!

najważniejsze k-popowe pojęcia

K-popowe ABC – poznaj najważniejsze pojęcia

All-Kill

All-Kill czyli sytuacja, w której piosenka zajmuje pierwsze miejsca na wszystkich ośmiu, najważniejszych koreańskich listach przebojów. Jeszcze większym wyczynem jest Perfect All Kill (PAK), gdy kawałek jest na szczycie zarówno list dziennych jak i tygodniowych.

Bias

Bias czyli ulubiony członek zespołu. Jeśli lubisz kilka zespołów to musisz też mieć swojego ub (ultimate bias) – idola, którego lubisz najbardziej spomiędzy swoich wszystkich biasów.

Comeback

Comeback czyli powrót zespołu z nową płytą. Możesz się zastanawiać, czemu obwieszczany jest comeback, skoro zespół nigdzie nie zniknął. Cały czas wydaje płyty, pokazuje w mediach i koncertuje. Nie zastanawiaj się. Comeback to comeback. W k-popie wszystkie się dzieje szybciej.

Daesang

Daesang czyli najważniejsza nagroda. Na przełomie roku w Korei odbywają się gale rozdania nagród, takie jak Seoul Music Awards, czy Golden Disk Awards. Wyróżnienia w kategoriach takich jak artysta roku, album roku, piosenka roku to właśnie Daesangi.

Eye smile

Eye smile czyli charakterystyczny wyraz twarzy, w którym zmrużone oczy przyjmują kształt półksiężyca w czasie uśmiechu. Mina uważana jest za mega słodką.

Fanchant

Fanchant czyli fragment piosenki śpiewany, a raczej wykrzykiwany, w czasie koncertu przez fanów. Czasem są to słowa piosenki, czasem nazwa zespołu, a czasem imiona członków.

Gangnam style

Gangnam style czyli jedyna k-popowa piosenka, którą znają Twoi rodzice i wszystkie ciocie. Gangnam to modna dzielnica Seulu.

Hwaiting

Hwaiting czyli koreńskie fighthing – walcz! Popularne zawołanie, które ma dodać otuchy. Świetne na zakończenie rozmowy lub wywiadu.

Idol

Idol czyli artysta k-popowy. Czasem trudno powiedzieć, czy dany członek zespołu jest bardziej piosenkarzem, raperem czy tancerzem, więc idol przyjęło się jako bardziej uniwersalne słowo.

Jjang

Jjang czyli po koreańsku najlepszy. Kaep jjang to slangowe słowo oznaczające, że coś jest świetne, cool. Uwaga, bo jest już trochę passe.

Kai bai bo

Kai bai bo – a właściwie 안 내면 진다 가위 바위 보, czyli kamień, papier, nożyce. Najczęściej używany w Korei sposób podejmowania decyzji i rozwiązywania sprzeczek.

Lightstick

Lightstick czyli gadżet, który musisz mieć na k-popowym koncercie. Każdy zespół ma swój projekt urządzenia, którego główną funkcją jest świecenie – najczęściej w barwach zespołu. Niektóre lightsticki mają wbudowany bluetooth i możliwe jest ich zdalne kontrolowanie w czasie koncertu, co daje prawdziwe świetlne show.

Maknae

Maknae czyli najmłodszy członek zespołu. Maknae line to grupa najmłodszych członków, a hyung line najstarszych.

Noona

Noona czyli starsza koleżanka dla chłopaka.

Oppa

Oppa czyli starszy kolega dla dziewczyny. Słowo ma dość frywolny charakter, więc lepiej nie nazywać oppą każdego, dopiero co poznanego chłopaka.

Piggy back

Piggy back czyli niesienie kogoś na baranach. W każdej koreańskiej dramie musi być scena, w której bohater niesie dziewczynę w ten sposób.

Rookie

Rookie czyli zespół który dopiero co zadebiutował.

Sasaeng

Sasaeng czyli psychofan, który narusza prywatność lub przestrzeń osobistą idoli. Sasaengowie znani są ze śledzenia zespołów, prób włamania do ich mieszkań lub wysyłania kontrowersyjnych prezentów.

Trainee

Trainee czyli ktoś trenuje, żeby zostać idolem. Osoby, które chcą rozpocząć karierę w k-popie muszą zostać zakontraktowane przez wytwórnię muzyczną, zazwyczaj w wyniku castingu. Tylko niewielki odsetek trainee ma szansę zadebiutować.

Unnie

Unnie czyli starsza koleżanka dla dziewczyny.

Wielka Trójka

Wielka Trójka czyli trzy największe wytwórnie koreańskiego przemysłu muzycznego: YG Entertainment, SM Enterteiment oraz JYP Entertainment. Obecnie hasło ma raczej wartość historyczną, bo Big Hit Entertainment, czyli wytwórnia BTS, odnotował niedawno większy zysk z działalności operacyjnej niż wszystkie wytwórnie Wielkiej Trójki razem wzięte.

Poniżej znajdziesz krótkie k-popowe ABC, zawierające słówka, dzięki którym lepiej zrozumiesz o co w tym całym k-popie chodzi. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Zaczynasz interesować się […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →