SOLARIS Stanisław Lem - czytanie performatywne

SOLARIS Stanisław Lem – czytanie performatywne

30 lipca 2022, Sobota

Centrum Kultury w Lublinie

Peowiaków 12, Lublin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Sala Czarna Centrum Kultury w Lublinie
wstęp wolny
„Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster.”
Stanisław Lem ,,Solaris”
Spotkanie człowieka z radykalnie obcą, a przez to niepoznawalną formą życia, którą jest wykreowany przez Lema Ocean jest lustrem, w którym przegląda się główny bohater powieści. Analogicznie, w wypadku czytania, bohaterem i badaczem stanie się widz, konfrontowany z działaniami aktorów, przyjmujących na siebie rolę ,,radykalnie obcego”. Widz, który poprzez działania i prowokacje aktorów przyjrzy się samemu sobie.
Czytanie jest rozwinięciem artystycznych poszukiwań reżysera, rozpoczętych w Roku Stanisława Lema (2021), w którym zrealizował trzy performatywne czytania
poświęcone twórczości polskiego mistrza science fiction: ,,Solaris” (Czytelnia
Dramatu, Centrum Kultury w Lublinie, w ramach zdarzenia ,,Lem: Wyprawa I”),
,,Kongres futurologiczny” (Czytelnia Dramatu, Centrum Kultury w Lublinie, wspólnie z Danielem Adamczykiem), ,,Stanisław Lem vs Philip K. Dick” Mateusza Pakuły (PC Drama, Klub Żak w Gdańsku), oraz jako dramaturg – spektakl ,,Kongres futurologiczny” (reż. Daniel Adamczyk, Teatr Czytelni Dramatu 2022).
Reżyseria i adaptacja
Maciej Gorczyński
Obsada:
Magdalena Pamuła
Kacper Lech
Piotr Mateusz Wach
Koncepcja plastyczna
Iwona Bandzarewicz
Muzyka
Piotr Korzeniak

Czytanie zostanie oparte na scenariuszu autorstwa Macieja Gorczyńskiego, napisanego w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Projekt realizowany jest w ramach programu Przestrzenie Sztuki Lublin, który jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Centrum Kultury w Lublinie.

Zobacz także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →