Oddźwięki. Nowa muzyka polska. Koncert Orkiestry Sinfonia Varsovia

17 stycznia 2019, Czwartek

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

ul. Modzelewskiego 59 , Warszawa

Start: godz. 19:00

Podziel się:

 
Organizator: Sinfonia Varsovia

Wykonawcy:
Marcel Markowski – wiolonczela
Sinfonia Varsovia
Fuad Ibrahimov – dyrygent
 

Program:
Grażyna BACEWICZ – Uwertura na orkiestrę symfoniczną, Dymitr SZOSTAKOWICZ – IX Symfonia Es-dur op. 70, Mieczysław WAJNBERG – Koncert wiolonczelowy op. 43

Drugi koncert cyklu „Oddźwięki. Nowa muzyka polska” stanowi programowy kontrapunkt wobec pozostałych wydarzeń, wypełnionych prawykonaniami utworów, zamówionych przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia. W styczniu muzycy orkiestry sięgną do kompozycji z ubiegłego stulecia, aby pokazać szerszy kontekst historyczny nowej muzyki polskiej oraz zobrazować zmiany, jakie zaszły w niej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Bohaterem wieczoru będzie Mieczysław Wajnberg – kompozytor, który 12 stycznia obchodziłby 100. rocznicę urodzin. Jego Koncert wiolonczelowy op. 43 zabrzmi w interpretacji Marcela Markowskiego – cenionego solisty, kameralisty, a także lidera grupy wiolonczel Sinfonii Varsovii. W programie znajdzie się również IX Symfonia Es-dur op. 70 Dymitra Szostakowicza, którego z Wajnbergiem łączyła serdeczna przyjaźń, a także Uwertura na orkiestrę symfoniczną Grażyny Bacewicz. W ten sposób będzie można posłuchać zarówno dzieł kompozytorów, którzy, jak Bacewicz, tworzyli główny nurt muzyki w powojennej Polsce, a także na przykładzie Wajnberga i jego przyjaźni z Szostakowiczem poznać historie polskich twórców poza granicami kraju. Aby lepiej poznać ich losy organizatorzy zapraszają godzinę przed koncertem na spotkanie z gośćmi specjalnymi. Andrei Ustinov, znawca muzyki Mieczysława Wajnberga oraz Joanna Sendłak, pisarka i wnuczka Grażyny Bacewicz opowiedzą o swoich osobistych wspomnieniach związanych z kompozytorami. Koncert poprowadzi Fuad Ibrahimov, główny dyrygent Neue Philharmonie München oraz Orkiestry Kameralnej w Baku, laureat Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Jewgienija Swietłanowa w Paryżu w 2018 roku.
 
 
17.01.2019 o godz. 18:00 – „Wajnberg i Bacewicz prywatnie – spotkanie z bliskimi kompozytorów”

W spotkaniu wezmą udział:
Andrei Ustinov – muzykolog, wydawca Mieczysława Wajnberga
Joanna Sendłak – pisarka, wnuczka Grażyny Bacewicz
Aleksander Laskowski – prowadzenie

Kup Bilety

Jak kupić bilet? Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Zobacz także