Lubelska premiera filmu „Wojna Gwiazd” + spotkanie

25 października 2019, Piątek

Centrum Spotkania Kultur

Plac Teatralny 1, Lublin

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Dwa lata po amerykańskiej premierze, Gwiezdne Wojny po raz pierwszy wyświetlono w Polsce w 30 marca 1979 roku. Polscy widzowie byli daleko od najnowszych doniesień ze świata, ale o istnieniu Odległej Galaktyki przez te dwa lata zdążyli się dowiedzieć ze szczątkowych informacji prasowych. Osiedlowe legendy o czarnym rycerzu z laserowym mieczem i białych pancerzach galaktycznego cesarstwa krążyły pośród oczekiwania na nadchodzący fenomen kina nowej przygody.

„Wojna Gwiazd” to film dokumentalny na temat polskiej wersji zjawiska Star Wars na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Twórcy filmu zabierają nas w sentymentalną podróż w czasy PRL-u, kiedy to najciekawsze zjawiska z dziedziny kultury objawiały się poza jej głównym nurtem, a uczestnicy życia społeczno-kulturalnego kierowali wzrok na Zachód, zerkając przez powiększające się otwory w rdzewiejącej „żelaznej kurtynie”. Autorzy postawili sobie za cel zgromadzenie i utrwalenie w filmowej formie możliwie pełnej wiedzy na temat ówczesnych wydarzeń związanych z genezą polskiego fandomu Star Wars, a swoją narrację budują w oparciu o liczne źródła do jakich zdołali dotrzeć i wywiady z kompetentnymi osobami – zarówno badaczami pokrewnych tematów, jak i uczestnikami opisywanych wydarzeń. Jako jeden z ważniejszych motywów swego działania ujawniają ambicję uchwycenia kontekstu historycznego opisywanych wydarzeń i chęć podjęcia refleksji na temat zderzenia ludzkiej fascynacji tym co piękne, dobre i metafizyczne z szarością życia w zastanej rzeczywistości.

Po filmie spotkanie ze scenarzystą Jakubem Turkiewiczem.

Jakub Turkiewicz – Z wykształcenia historyk, obronił na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pracę magisterską o przenikaniu wzorców kultury popularnej przez „żelazną kurtynę”.

Debiutował jako autor opowiadań w „Nowej Fantastyce”. Kilka jego opowiadań opublikowano w „Science Fiction Fantasy i Horror”. Okazjonalnie publikował artykuły w czasopismach „Świat Gier Komputerowych”, „Gwiezdne wojny Komiks” i „Grafia”. Współpracował z miesięcznikiem „Sfera” przez cały okres jego istnienia, ukazywały się tam jego teksty na temat filmów SF oraz poświęcony „Gwiezdnym wojnom” cykl „Klub Star Wars”. Od 1999 roku prowadzi stronę internetową Starwarsy.pl, kolekcjonuje pamiątki związane z zagadnieniem i bada historię związaną z okolicznościami ich powstania.

WOJNA GWIAZD

reż. Radosław Salamończyk

dokumentalny / Polska / 2018

1h 30min


Zobacz także