Columbus Duo+Guiding Lights / Gdańsk, Ziemia

24 października 2019, Czwartek

Klub Ziemia

al. Grunwaldzka 76, Gdańsk

Start: godz. 20:00

Podziel się:

Pierwszy koncert jesiennej minitrasy Columbus Duo i Guiding Lights

Korzenie Columbus Duo sięgają początku lat 90. i jednego z pierwszych noise’owych zespołów w Polsce, jakim był Thing. Kolejne lata to stopniowa redukcja składu i ciągłe poszukiwanie nowej dźwiękowej formy. Efektem tych przeobrażeń był avant-jazzowy Columbus Ensemble, a od 2002 roku – Columbus Duo.
W chwili, gdy na winylu ukazuje się reedycja nagranego w 1997 roku „Rudder” grupy Thing – bracia Swoboda po latach przerwy wracają do rockowego instrumentarium. Odkładając na bok eksperymenty z elektroniką – ale nie eksperymenty w ogóle – za pomocą głosu, gitary i perkusji przenoszą doświadczenia ostatnich lat w nowy wymiar. Krautowe oscylacje ustępują miejsca noise’owej surowości. Brzmieniowe poszukiwania doprowadziły tym razem do maksymalnej prostoty. Choć nie zawsze jest głośno, zawsze jest bezkompromisowo. I znów po francusku.

https://columbusduo.bandcamp.com/

Zespół Guiding Lights powstał w 2015 roku w Warszawie. Od tego czasu zagrali wiele koncertów Warszawie i poza, w tym na Off Festival 2017. Guiding Lights wydali dwie pełnowymiarowe płyty (nakładem Instant Classic) oraz cztery EPki kasetowe (własnym sumptem). Pierwsze wydawnictwa zespołu były mocno garażowo-piosenkowe; w nowych utworach, które można usłyszeć na EP „ok for now” aspekt piosenkowy zszedł na dalszy plan. Nacisk położony jest na stronę rytmiczną, gitary są bardziej atonalne, a wokale zostały zredukowane do minimum.
https://guidinglights.bandcamp.com/album/ok-for-now


Zobacz także