62. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”- Czas na czas

20 września 2019, Piątek

Filharmonia Narodowa w Warszawie

Jasna 5, Warszawa

Start: godz. 22:30

Podziel się:

 

Kluczem dla tegorocznej 62. edycji festiwalu „Warszawska Jesień” jest „pneuma”. Termin ten ma kilka znaczeń w zależności, do której epoki sięgamy. Najbliższe muzyce to konotacje z powietrzem i jego poruszeniami, otwierającymi nas na wiele symboli i metafor, jak: tchnienie, ruah, wiatr dziejów i historii. Powietrze to ośrodek dźwięku, w którym rodzi się on i przenosi. W czasie festiwalu pojawi się wiele muzyki „z powietrza”. Zarówno z racji na powietrzne źródła dźwięku jak i powietrzne, przestrzenne i naturalistyczne konotacje. Ale powietrze to też „ośrodek ducha”, tej sfery naszego życia, która dąży do uchwycenia świata jako całości spójnej i sensownej.

20 września / piątek 
22:30 – Filharmonia Narodowa / Sala Kameralna, ul. Jasna 5

CZAS NA CZAS
Cztery eseje o wędrówce poprzez czas. Muzyka pobudzająca pamięć. Teatr dźwięku na wiele sposobów uwikłany w znaczenia, gesty i symbole. Monika Dalach przywołując energię przeboju Shout z lat 80. zeszłego stulecia łączy chwilę obecną ze swoim dzieciństwem. Sławomir Wojciechowski nakłada czas obecny na przyszłość w przeszłości – spełniające się niegdysiejsze wizje science fiction. Trond Reinholdtsen wrzuca nas w tygiel buzujących kulturowych sensów i nonsensów – absurd to sprawa zbyt poważna, aby go pozostawić trefnisiom. Cassandry Miller podróż sentymentalna z tradycyjną pieśnią sycylijską okazuje się być pełnym bólu przywoływaniem ludzi będących już po drugiej stronie czasu. Nie jesteśmy tylko tu i teraz.

Program:
PLUS-MINUS ENSEMBLE
Mark Knoop dyrygent 
Matthew Shlomowitz, Joanna Bailie dyrektorzy artystyczni 
Sara Szpadzik przygotowanie warstwy wizualnej do utworu Shout #1-3 Moniki Dalach
Michał Bereza, Jakub Niedźwiedź reżyseria dźwięku

Monika Dalach Shout #1-3 ** 
Sławomir Wojciechowski Handmade (zamówienie Warszawskiej Jesieni) ** 
Trond Reinholdtsen 13 Music Theatre Pieces *
Cassandra Miller Traveller Song *

** prawykonanie
* pierwsze wykonanie w Polsce

Zamów bilety już teraz na Biletomat.pl

Kup Bilety

Jak kupić bilet? Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Zobacz także