kadr z vloga

Wolne Konopie komentują ostatni apel Skutego Bobo


21 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Podczas niedawnej gali Bestsellerów Empiku Mata jako Skute Bobo wystosował apel w sprawie depenalizacji marihuany. Do słów rapera odniosło się Stowarzyszenie Wolne Konopie.

Wolne Konopie witają Skute Bobo

W zeszły wtorek 15 lutego odbyła się gala Bestsellery Empiku. Jednym z wyróżnionych artystów podczas wydarzenia został Mata za album Młody Matczak w kategorii Muzyka: rap & hip-hop. Nagrodę odebrał jednak nie autor krążka, tylko jego alterego – Skute Bobo. Raper odniósł się wówczas do jego zatrzymania przez policję, które miało miejsce pod koniec stycznia. Jak podawały ogólnopolskie media informacyjne, autor Młodego Matczaka posiadał przy sobie półtora grama marihuany. Wraz z Matą zatrzymano również 24-latka, przy którym znaleziono kolejne pół grama.

Zobacz: Mata – “Za skuna mandat, a nie krata, hakuna matata”

Dwa tygodnie temu zostałem złapany za posiadanie marihuany i to jest taki żywy temat, chciałem coś skomentować i zdementować, bo wiele osób uważa, że to była jakaś akcja promocyjna. A ja chciałem powiedzieć, że to nie była akcja promocyjna, po prostu byłem w pracy, ciężki dzień, skończyłem pracę, pojechałem z kolegą na piłkę, chcieliśmy pograć, trochę się wyluzować i po prostu złapali nas panowie policjanci. Chciałem to ogłosić, żeby zdementować te plotki, ale też powiedzieć coś innego. Słuchajcie, ta płyta Młody Matczak, wy wiecie, co on lubi, co go inspiruje, o czym on śpiewa. Ta płyta podoba się Polsce… więc chciałem powiedzieć jedną rzecz.

Uważam, że marihuana, cała Polska jest w niej zakochana i chciałem ogłosić wszem i wobec, że w związku z tą sytuacją i w związku z tym, co zrobiły media, chcę nagłośnić temat marihuany w Polsce i rozpocząć walkę tak naprawdę o depenalizację tego narkotyku, ponieważ uważam, że jest ważny szczególnie w tej społeczności artystycznej, muzycznej, jest od wielu lat inspiracją dla muzyków. Dziękuję bardzo za wyróżnienie, chciałem po prostu w tym momencie poprosić moich fanów i fanów polskiej muzyki o to, żeby przyłączyli się do walki o depenalizację marihuany w Polsce. Dziękuję bardzo.

– powiedział Skute Bobo.

Mata podczas Bestsellerów Empiku 2021

Tuż po wypowiedzi zawodnika SBM Label poparli go m.in. Vito Bambino oraz Artur Rojek. Słowa Skutego Bobo wywołały reakcję także Stowarzyszenia Wolne Konopie. Aktywiści odnieśli się do słów zainteresowanego oraz podkreślili, jak istotne jest jego wsparcie.

Jeżeli odpowiednio wykorzystamy oręż, który posiadasz to postawimy kroki milowe w sprawie, o którą walczymy. Jednak trzeba pamiętać, że arsenał ten może zadziałać także obosiecznie. Zważ na fakt, że jesteś idolem ludzi młodych, często niepełnoletnich, którzy jeżeli nie chcą mieć problemów poznawczych w życiu dorosłym nie powinni używać żadnych substancji psychoaktywnych do czasu zakończenia dojrzewania mózgu, czyli nawet do 25 roku życia.

Jeżeli chcesz skutecznie walczyć o depenalizację, to musisz robić to w sposób dojrzały, przede wszystkim musimy edukować naszych rodziców i polityków, którzy wtrącają nas do aresztów. Nie mówmy do ludzi młodych, bo do nich mówić nie trzeba. Oni rozumieją nasz punkt widzenia. Mówmy do osób, które zgotowały nam ten los, a do nich trzeba anonsować w trochę inny sposób.

– czytamy w poście (pisownia oryginalna).

Zobacz również: Margaret pozuje z workiem marihuany, bo “lubi kwiaty”. W sieci zawrzało

W poście znalazło się również odniesienie do Pei, który wytknął Matczakowi użycie terminu “narkotyk” w kontekście marihuany. Do słów Rycha odwołał się m.in. Frosti Rege, który uznał, że Mata nie popełnił błędu. Jakub Gajewski, przedstawiciel Wolnych Konopi, podziękował poznańskiemu raperowi za zwrócenie uwagi na nazewnictwo oraz wskazał potencjalne przyczyny obecnego podejścia do narkotyków wśród starszych osób.

Dzisiejsi 20-latkowie to często osoby dużo bardziej doświadczone w stosowaniu różnej maści substancji psychoaktywnych niż 20 latkowie z poprzednich pokoleń. W ich języku słowo narkotyk nie jest już tak napiętnowane.

Nasi rodzice żyli i wciąż żyją w micie, który pozwalał im zamieść ten problem “pod dywan” i udawać, że go nie ma. Przez dekady wyrządzili tym samym nieodwracalne szkody jednostkom, jak i ogółowi społeczeństwa. Efektem tego oprócz dużego spożycia wśród młodzieży jest między innymi wykształcenie się w umysłach naszych rodaków niebezpiecznej choroby społecznej, którą określa się mianem – Narkofobia.

Na razie w Polsce legalna jest wyłącznie medyczna marihuana. Ustawa weszła w życie w 2017 roku, jednak roślina jest sprowadzana z innych krajów, głównie Kanady. W styczniu tego roku temat legalizacji ponownie pojawił się w Sejmie za sprawą Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany, który zrzesza posłów Lewicy, Koalicji Obywatelskiej oraz Konfederacji. Przedstawiciele PiS odrzucili dwie ustawy: legalną uprawę po spełnieniu określonych warunków, a także zniesienie zakazu refundacji terapeutycznej marihuany oraz zwiększenie THC z 0,2 do 0,3%.

Podczas niedawnej gali Bestsellerów Empiku Mata jako Skute Bobo wystosował apel w sprawie depenalizacji marihuany. Do słów rapera odniosło się Stowarzyszenie Wolne Konopie. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →