via Twitter / Elijah Wood

„Władca Pierścieni” walczy z rasizmem. Twórcy wydali oświadczenie. Głos zabrali również aktorzy z filmowej trylogii


08 września 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Serialowy Władca Pierścieni wywołuje wśród fanów Tolkiena kontrowersje ze względu na rzekome odstępstwa od materiałów źródłowych oraz na angaż aktorów o innym kolorze skóry niż biały. Twórcy serialu oraz obsada wydali oświadczenie.

Władca Pierścieni mówi: dość

Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy boryka się z nieprzychylnymi opiniami, które komentujący argumentują odstępstwami od materiału źródłowego. Obrywa się przez to aktorom o innym kolorze skóry niż biały. Obsada serialu postanowiła wymierzyć kontratak i wydała oświadczenie, które pojawiło się w mediach społecznościowych:

Jako obsada serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy stoimy razem i zdecydowanie sprzeciwiamy się nieustającemu rasizmowi, groźbom, nękaniu i przemocy, których codziennie doświadczają nasi koledzy i koleżanki mający inny kolor skóry. Nie będziemy tego ignorować ani tolerować.

J.R.R. Tolkien stworzył świat, który z definicji jest wielokulturowy. Świat, w którym wolne ludy pochodzące z różnych ras i kultur jednoczą się, aby pokonać siły zła. Pierścienie Władzy to odzwierciedlają. Nasz świat nigdy nie był całkowicie biały. Podobnie jak fantasy i Śródziemie. Ludzie o innych kolorach skóry niż biały także należą do Śródziemia i stąd nie odejdą.

Na koniec chcemy podziękować fanom, którzy nas wspierają. Wiemy, że w tym fandomie obrywa się ludziom o rozmaitych kolorach skóry za to, że po prostu istnieją. Widzimy Was. Waszą odwagę i nieskończoną kreatywność. Widzimy Wasze cosplaye, fan arty, fancamy i wszystko to, co wzbogaca naszą społeczność. Jesteście ważni, kochani i należycie do tej społeczności. Jesteście nierozłączną częścią świata Władcy Pierścieni – dziękujemy za Wasze wsparcie

– czytamy w oświadczeniu.

Nie tylko obsada serialu się jednoczy

Swoje wsparcie okazuje nie tylko obecna obsada Władcy Pierścieni, ale i stara gwardia. Na Twitterze Elijah Wooda, aktora wcielającego się we Frodo Bagginsa w filmach Petera Jacksona, pojawiło się wiele mówiące zdjęcie. Widzimy na nim samego aktora oraz jego dwóch kolegów z obsady trylogii: Dominica Monaghana i Billy’ego Boyda. Aktorzy grali u Jacksona postacie hobbitów: Merry’ego i Pippina. Zdjęcie opatrzono podpisem „wszyscy jesteście tu mile widziani”. Napis w języku elfickim widnieje również na koszulkach, w które ubrani są aktorzy.

Podobną fotografię wrzucił wcielający się w Samwise’a Gamgee’ego Sean Astin.

Serialowy Władca Pierścieni wywołuje wśród fanów Tolkiena kontrowersje ze względu na rzekome odstępstwa od materiałów źródłowych oraz na angaż aktorów o innym kolorze skóry niż biały. Twórcy serialu oraz obsada wydali oświadczenie. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →