kadr z teledysku

szymonmówi łączy siły ze Swiernalisem w singlu “Dzikość serca”


24 sierpnia 2021

Obserwuj nas na instagramie:

szymonmówi prezentuje drugi singiel zapowiadający jego debiutancki album Coś się zepsuło. Tym razem poza Szymonem na wokalu słyszymy również Swiernalisa, a efektem ich współpracy jest muzyczna Dzikość serca. I nie tylko!

szymonmówi i Swiernalis – historia ich muzycznej przyjaźni

Tak właściwie szymonmówi i Swiernalis połączyli swoje siły już dawno, bowiem to właśnie autor albumu Psychiczny Fitness jest równolegle producentem debiutanckiej płyty Szymona z – niegdyś Poznania, a dziś warszawskiego Grochowa. Historia tej znajomości sięga jednak jeszcze dużo dalej niż ten album.

Ze Swiernalisem znamy się już prawie 10 lat. Nasze pierwsze spotkanie miało miejsce na poznańskim rynku, gdy grałem na ulicy, a on był na fotospacerze i zrobił mi zdjęcie. Jakiś czas później poznaliśmy się przez wspólnych znajomych i trzymamy się razem do dzisiaj. Nasze artystyczne drogi trochę się od siebie różnią, bo on ma za sobą już dwie płyty w dużym, prestiżowym wydawnictwie, a ja jestem dopiero w przededniu premiery swojego pierwszego albumu. Mimo tej różnicy mam poczucie, że cały czas byliśmy dla siebie jakimiś tam punktami odniesienia.

Początkowo miałem pracować nad albumem z Olkiem Świerkotem (Kortez, Kaśka Sochacka, Podsiadło) z którym zrobiliśmy pierwszy singiel z płyty, czyli Grochów. W trakcie okazało się, że Olek ma inne obowiązki i musiałem znaleźć kogoś innego. Od zawsze wiedziałem, że Paweł jest fantastycznym producentem, ale trochę bałem się wejść w proces produkcji z osobą, którą znam tak dobrze. Akurat dostałem zlecenie na przearanżowanie jednej z moich starych piosenek, Ostatni romantyczny zachód słońca, na potrzeby powstającego filmu, więc potraktowałem to jako pewną próbę, czy w ogóle moja współpraca z Pawłem ma sens. Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania i postanowiliśmy zrobić tę płytę razem.

Siedzieliśmy kilkanaście dni po kilka godzin i zapraszaliśmy osoby z mojego zespołu i zaproszonych/e gości i gościnie. Cały proces przebiegł nam bez nawet jednej kłótni i ostatnio śmialiśmy się z Pawłem, że powinniśmy o tym zrobić Ted Talk. Ja uważam, że robienie sztuki, kultury czy jak tam każdy chce to nazwać, to jednak tylko robienie sztuki czy kultury i nie musi się to wiązać z wojną ego i chorymi ambicjami. Znamy się z Pawłem już długi czas i mam wrażenie, że dokładnie wiemy czego jeden może oczekiwać od drugiego. Dla mnie ważne jest też, by zawsze otaczać się osobami lepszymi ode mnie w konkretnych dziedzinach i jestem bardzo dumny z siebie, że mi się to udaje.

– opowiada szymonmówi.
szymonmówi Swiernalis Dzikość serca
szymonmówi, Swiernalis (produkcja) i Robert Szczytowicz “1234 Studio” (mastering) / Facebook

Muzyczna Dzikość serca, czyli szymonmówi, Swiernalis, Marta Bijan, David Lynch i Nicolas Cage w jednym

Na debiut szymonmówi przyszło nam czekać kilka dobrych lat. Ale w końcu jest! A będąc dokładnym lada moment będzie, bo krążek Coś się zepsuło ujrzy światło dzienne już we wrześniu. Po zapowiadającym to wydawnictwo dość akustycznym singlu Grochów, na salony wjechało potężniejsze, gitarowe działo, w postaci drugiego singla – Dzikość serca. Jednak nie brakuje w tym wszystkim oczywiście charakterystycznej dla Szymona subtelności, której dostarcza nam jego specyficzny sposób śpiewania.

Zobacz również: szymonmówi i jego bolesna historia o warszawskim Grochowie

Na uwagę zasługuje także równie dziki, co tytuł tego utworu i jego gitarowy refren, teledysk, w którym obserwujemy rozbite samochody, krew, śmierć człowieka, miłość, taniec i wymiotowanie z przetańczenia. Reżyserią klipu zajęła się wokalistka i poetka, Marta Bijan, a jego szalona fabuła, utrzymana w klimacie lat 90., odwołuje się do filmu Davida Lyncha, bo, jak twierdzi sam autor utworu – jest to jeden z jego ulubionych filmów w historii kina i uważa za zabawne, że jest podobny do Nicolasa Cage’a. Mowa oczywiście o filmie o tym samym tytule – Dzikość serca. Zobaczcie efekty tej inspiracji!

szymmonmówi – Dzikość serca feat. Swiernalis, posłuchaj singla i zobacz teledysk!

Debiutancki album szymonmówi nadchodzi coraz większymi krokami. Kiedy premiera Coś się zepsuło?

Debiutancki album od szymonmówi, zatytułowany Coś się zepsuło, ukaże się na półkach sklepowych i w streamingach już 17 września, nakładem wytwórni Mystic Production, a sam autor mówi o nim:

Bardzo nam dobrze wyszła i nieskromnie powiem, że nie słyszałem tak pojechanej, a zarazem przebojowej płyty od bardzo dawna.

Wraz z premierą singla Dzikość serca wystartował również preorder płyty, którą możecie już zamawiać na stronie mystic.pl. Z tej okazji szymonmówi zdradził także tracklistę swojego debiutu, która prezentuje się naprawdę imponująco. Sprawdźcie!

szymonmówi – Coś się zepsuło, tracklista albumu

 1. Fantastyczny pan Lis (Cela incela)
 2. Grochów
 3. Pieśń młodych foliarzy (Efekt Jupitera)
 4. Napisy końcowe
 5. Najgorętsze lato w historii (Punkt zapalny)
 6. Najpiękniejszy koniec świata
 7. Pożyczona nostalgia
 8. Dzikość serca (feat. Swiernalis)
 9. Negatywka (Mechaniczna pomarańcza)
 10. (Kolejny) Ostatni romantyczny zachód słońca
 11. Miejski zakład komunikacji
 12. Cudzowstyd
szymonmówi Swiernalis Dzikość serca
szymonmówi – “Coś się zepsuło”, okładka albumu
fot. Mikołaj Starzyński, oprawa graficzna – Maria Dutkiewicz

szymonmówi prezentuje drugi singiel zapowiadający jego debiutancki album Coś się zepsuło. Tym razem poza Szymonem na wokalu słyszymy również Swiernalisa, a efektem ich współpracy jest muzyczna Dzikość serca. I nie tylko! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →