Skubas: „Chóralnie” to dla nas podróż w nieznane – wywiad


24 lutego 2020

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Skubas wystąpi obok Mikromusic i Smolika w ramach projektu Chóralnie. Cykl wyjątkowych koncertów będzie ogromną gratką nie tylko dla fanów artysty!

Współcześnie niewielu jest w Polsce artystów, których twórczość potrafi tak precyzyjnie trafić w ludzkie stany i uczucia. Skubas jest jednym z nich. Jego obecność w składzie Chóralnie to jeden z największych atutów projektu. Usłyszeć takie utwory jak m.in. Nie mam dla Ciebie miłości czy Mgła w aranżacjach z chórem to rzecz, którą po prostu trzeba zobaczyć i usłyszeć.

Występy Skubasa w ramach Chóralnie. Kiedy nowa płyta?

Na moment przed rozpoczęciem cyklu koncertów, zapytałem Skubasa o to, jak traktuje rolę chóru w piosenkach i nie tylko. Rozmowa była okazją do zahaczenia o inne wątki, m.in. o nowości ze strony artysty. Czy i kiedy możemy spodziewać się premierowych nagrań? Czy Skubas uchyli rąbka tajemnicy podczas koncertów w ramach Chóralnie? Które z własnych piosenek najchętniej wykonałby w akompaniamencie chóru? Tego i wiele więcej dowiecie się z wywiadu z artystą.

Skubas – wywiad

Hubert Grupa: Gdybyś miał wskazać ulubiony utwór dowolnego artysty, w którym pojawia się chór, to jaki numer byś wybrał? Lub taki, w którym chciałbyś ten chór usłyszeć? Ja przewrotnie myślę o Ain’t No Mountain High Enough Diany Ross.

Skubas: Lubię Grizzly Bear Dory, podoba mi się też bardzo to, co zrobiło Fleet Foxes ze swoją chóralną wersją Crack Up.

W ramach projektu „Chóralnie”, Twoje kompozycje otrzymają nowe aranże, wzbogacone o udział chóru. Myślę o Twoim dorobku i sądzę, że jest tak kilka, jeśli nie kilkanaście piosenek, w których obecność chóru wydaje mi się niesamowicie ekscytującą opcją. Pierwsze, które przychodzą mi na myśl, to Nie mam dla Ciebie miłości i Mgła. A jak jest w Twoim przypadku? Gdy usłyszałeś o założeniach projektu, to o których swoich numerach pomyślałeś w pierwszej chwili?

Skubas: Wydaje mi się faktycznie, że chór mógłby pasować nawet do kilkunastu moich kompozycji. Kto wie – może jest to pomysł na przyszłość. Lubię słuchać swoich utworów granych nie na gitarze, tylko np. na pianinie. Może kiedyś więc przyjdzie czas na projekt specjalny, w którym chór będzie pełnił swoją rolę. Na ten moment słyszę chór w Nie mam dla Ciebie miłości, Ballada o chłopcu, Kosmos, Mgła, Duch.

Przepiękny, oddychający instrument

Hubert Grupa: Jak traktujesz obecność chóru w nowych aranżach swoich numerów lub na scenie? To bardziej środek wzmacniający przekaz, element dodający urody czy osobny byt, dodatkowy członek zespołu, nowy instrument?

Skubas: Myślę, że ogromny, przepiękny i przede wszystkim – oddychający – instrument.

Jak wyglądała praca nad chóralnymi aranżacjami? Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło? Odkryłeś coś nowego w swoich utworach?

Skubas: Chyba to, że wiele z nich świetnie zabrzmiałoby w jakiejś bazylice z naturalnym pogłosem instrumentów akustycznych i ludzkich głosów w harmoniach.

Chóralnie: Nowe piosenki i tajemnice

Hubert Grupa: O tym, jakie piosenki wybrałeś do zagrania podczas koncertów w ramach projektu Chóralnie, dowiemy się na żywo. Chcę jednak, abyś zdradził choćby jeden tytuł. Taki, którego nowe brzmienie zaskoczyło Cię najbardziej.

Skubas: Myślę, że będzie to nowa, nieopublikowana piosenka. Więcej tajemnic można się jednak spodziewać na tych specjalnych koncertach, na które bardzo gorąco zapraszam!

Twój udział w nowym projekcie naturalnie prowokuje mnie do zadania pytania o kolejny materiał Skubasa. Pewnie podczas koncertów w ramach „Chóralnie” nie usłyszymy nowych piosenek, ale… może się mylę?

Skubas: Hmmm, Tak jak wspominałem już wcześniej, nie chcę zdradzać zbyt wielu szczegółów z tego, co będzie się działo podczas tych „Chóralnych” koncertów, ale mogę zapewnić, że przynajmniej jedna „nowinka” ode mnie na tych koncertach się pojawi. :) Sam nie mogę się doczekać, jak to wszystko zabrzmi, jakież to nowe życie dostaną zarówno moje utwory, jak i Smolika oraz Mikromusic. To dla nas wszystkich mała podróż w nieznane. 

Skubas w ramach Chóralnie – koncerty

W ramach projektu Chóralnie, Skubas, Mikromusic i Smolik zagrają w pięciu miastach. W każdym z nich, muzykom towarzyszyć będzie inny, lokalny chór. Takie połączenie sprawia, że wszystkie występy będą mieć własny, wyjątkowy klimat! Bilety na koncerty dostępne są na stronie Biletomat.pl.

5 marca – Katowice – Miasto Ogrodów
14 marca – Gdańsk – Teatr Szekspirowski
19 marca – Warszawa – Teatr Palladium
21 marca – Wrocław – Narodowe Forum Muzyki
22 marca – Rzeszów – Filharmonia Podkarpacka

Chóralnie: Mikromusic, Smolik, Skubas

Zdjęcie Skubasa: Paulina Wyszyńska

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Kup Bilety

Biletomat.pl
od 119 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.