moher.

S.P.O.R.T.Tedego obchodzi 20 lat. I “broni się” do dziś.


10 listopada 2021

Obserwuj nas na instagramie:

13 listopada Tede zagra koncert na 20-lecie płyty S.P.O.R.T. My tymczasem wybieramy utwory z płyty, które mogą trafić do młodego słuchacza.

Powody, dla których rap jest wyjątkowym gatunkiem muzycznym, można by wymieniać bez końca. Tym, do którego jednak chcę się odnieść, jest fakt, jak szybko się rozwija. Negatywnym pokłosiem takiego stanu rzeczy jest zjawisko „starzenia się” płyt. Nawet najlepsze albumy wydane kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu nie brzmią już tak dobrze jak w momencie, w którym się ukazywały. Z drugiej strony podkreśla to wyjątkowość niektórych płyt, chociażby częściowo „broniących się” pomimo upływu czasu. Tak jest między innymi w przypadku S.P.O.R.T.-u Tedego. Nie jest to album bez wad, ale uważam, że sporo numerów wciąż działa i może być atrakcyjnych nawet dla młodego, współczesnego słuchacza. Oto kilka z nich:

Mróz (Panzerfast) – bo dobry storytelling zawsze jest w cenie

Można temu numerowi zarzucić, że rymy już nie takie, a refren nie porywa, ale co z tego, kiedy to, co najważniejsze, działa do dzisiaj? Świetnie napisana, obrazowa historia pewnego zimowego dnia mocno trzyma uwagę słuchacza przez cały utwór.

Dyskretny Chłód – bo obrazy Polskiego Snu to nie tylko Eis

Jedną z moich ulubionych cech albumów z końcówki XX i początku XXI wieku jest to, jak świetnie potrafią obrazować rzeczywistość, w której dziś wielu słuchaczy, w tym choćby ja, nie miało okazji żyć. Takie utwory jak właśnie Dyskretny Chłód pozwalają zrozumieć marzenia, ambicje, plany i perspektywy ludzi, którzy wówczas rozpoczynali swoje dorosłe życie lub byli w trakcie jego układania.

Wyścig Szczurów – bo oprócz samego siebie, Tede potrafił świetnie opisywać cudzą rzeczywistość

Tutaj mógłbym tak naprawdę przepisać to, co powiedziałem o Dyskretnym Chłodzie. Obrazowanie było bardzo mocną stroną Tedego ze S.P.O.R.T.-u. I tak jak we wspomnianym przed chwilą kawałku opisywał swoje uczucia i marzenia, tak w Wyścigu Szczurów przybiera bardziej rolę reportera. Opisuje rozkwit kapitalizmu w Polsce i korporacyjne trendy, które w następnych latach urosną do chorych rozmiarów.   

PLNY II – bo kiedyś pieniądze w rapie były drażliwym tematem

Coś, co dla wielu słuchaczy może być nie do pomyślenia. Proces łączenia wizerunku hip-hopowca z solidnym pieniądzem przebiegał w Polsce bardzo długo i mozolnie. Wystarczy zaznaczyć, że jeszcze w 2013 roku, gdy VNM wydał utwór Hajs Się Zgadza, musiał zaznaczać: “to pierdolenie, że cash na scenie w rapie to omerta”. Tede o pieniądzach, a raczej „pierdolonych PLN-ach”, mówił otwarcie już w 2001. Utwory ze S.P.O.R.T.-u takie jak 833.333 PLN czy właśnie PLNY II stanowią jeden z pierwszych kroków ku temu, by przykładowy Żabson mógł dziś nawijać o „dziesięciu tysiącach w portfelu”. Warto o tym pamiętać.

Drin za Drinem – bo to dalej czołówka melanżowych hitów

Prawdopodobnie najbardziej znany utwór ze S.P.O.R.T.-u, który pomimo upływu czasu po dziś dzień przewija się na wielu imprezach i domówkach. Dlaczego? Bo ma absolutnie wszystko, czego potrzeba imprezowemu numerowi. Bujający bit, a także chwytliwe linijki i refren, które można wykrzyczeć, będąc już nie do końca świadomym tego, co dzieje się dookoła. Mija 20 lat, a dalej nikt nie wie, o co chodzi. I bardzo dobrze.

20 lat S.P.O.R.T.-u Tedego już 13 listopada w Katowicach

Już w najbliższą sobotę 13 listopada w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbędzie się koncert z okazji 20-lecia S.P.O.R.T.-u. Jak można przeczytać w notce opisującej to wydarzenie:

Jubileuszowy koncert, podczas którego TEDE (…) wykona utwory z albumu S.P.O.R.T. oraz te, które nie były wcześniej publikowane a powstawały w czasie produkcji płyty. Do tej chwili lista gości rapera stanowiła tajemnicę – teraz wiemy już wszystko. I mamy do czynienia z naprawdę solidnym line-upem. Na scenie Tedemu towarzyszyć będą: O.S.T.R., Donguralesko, Fokus, Janmario, IGS, DJ 600V, Jajonasz, Krzysztof Kozak KNT RRX Desant, Joka K44, Sot, HST, Kiełbasa, Olo MCF, Psychostach, DJ Few Few, DJ Macu, DJ Anioł i inni. Imprezę poprowadzi CNE. Oznacza to, że czeka nas wyjątkowa, sentymentalna podróż do początków polskiego rapu.

Bilety na wielkie 20-lecie S.P.O.R.T-u są wciąż dostępne na Biletomat.pl.

13 listopada Tede zagra koncert na 20-lecie płyty S.P.O.R.T. My tymczasem wybieramy utwory z płyty, które mogą trafić do młodego słuchacza. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Powody, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →