fot. Wikipedia

Ryuichi Sakamoto stworzył „ostatnią playlistę” na własny pogrzeb


15 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Słynny kompozytor Ryuichi Sakamoto chorował wiele lat na raka, zanim zmarł 28 marca tego roku. Na swój pogrzeb przygotował 33 utwory, „które miały zostać zagrane na jego własnym pogrzebie”.

Pogrzebowa playlista Ryuichiego Sakamoto

Japoński kompozytor Ryuichi Sakamoto był wybitnym twórcą muzyki z pogranicza elektroniki, eksperymentu i muzyki klasycznej. Dzięki kompozycjom filmowym zdobył międzynarodowe uznanie. Skomponował ścieżki dźwiękowe m.in. do filmów Ostatni cesarz, Pod osłoną nieba, Wichrowe wzgórza, Oczy węża, czy Zjawa. Nagrodzono go statuetką Grammy, Oscarem, nagrodą BAFTA i dwoma Złotymi Globami. Sakamoto był również producentem muzycznym, który ma za sobą współpracę z takimi artystami jak Iggy Pop, Youssou N’Dour, BTS, David Sylvian, a także licznymi twórcami eksperymentalnej muzyki elektronicznej. Współtworzył japoński zespół muzyki elektronicznej Yellow Magic Orchestra.

Artysta zmarł 28 marca z powodu zdiagnozowanego w 2021 roku raka okrężnicy i raka gardła w 2014 roku. Muzyka towarzyszyła mu dosłownie do końca jego dni. Ryuichi Sakamoto samodzielnie ułożył ostatnią ścieżkę dźwiękową, która zagrała na jego pogrzebie. Znajdują się na niej najważniejsze dla niego utwory.

Debussy, Bach i współczesne zakończenie

Ryuichi Sakamoto, jak powiedział jego management, samodzielnie pracował nad kolekcją 33 piosenek, „które miały zostać zagrane na jego własnym pogrzebie, aby towarzyszyły jego odejściu”. Wyjątkową playlistę otwiera 11-minutowy utwór współpracownika artysty o pseudonimie artystycznym alva noto. Na liście znajdziemy wybitnych kompozytorów, takich jak Ennio Moricone, Georges Delerue, Erik Satie, czy Nino Rota.

Wśród utworów dominuje twórczość Claude’a Debussy’ego. Muzyk był najważniejszą inspiracją dla Japończyka – opisywał go jako swojego „bohatera”. Powiedział: „Muzyka azjatycka miała duży wpływ na Debussy’ego, a Debussy na mnie. Tak więc muzyka krąży po świecie i zatacza koło”. Tuż obok francuskiego kompozytora, znajduje się również wiele utworów Johanna Sebastiana Bacha. Jedynym zaskoczeniem może okazać się kompozycja współczesnej artystki muzyki elektronicznej, Laurel Halo. Ryuichi Sakamoto zamknął brzmienia, które pojawiły się na pogrzebie, jej utworem Breath z albumu Possessed z 2020 roku.

Posłuchajcie całej playlisty:

Słynny kompozytor Ryuichi Sakamoto chorował wiele lat na raka, zanim zmarł 28 marca tego roku. Na swój pogrzeb przygotował 33 utwory, „które miały zostać zagrane na jego własnym pogrzebie”. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →