Nie żyje Andrzej Adamiak, lider zespołu Rezerwat. Miał 60 lat


08 kwietnia 2020

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Zmarł Andrzej Adamiak, założyciel, autor większości materiału, wokalista i basista grupy Rezerwat. O odejściu artysty poinformował jego syn, Bartosz.

Andrzej Adamiak i Rezerwat

Według podanej informacji, muzyk zmarł nagle dziś, przed godziną 11. Wiadomość została przekazana przez Bartosza, syna artysty, za pośrednictwem facebookowego profilu zespołu Rezerwat. Na tę chwilę, przyczyna zgonu nie została podana do informacji publicznej. Andrzej Adamiak miał 60 lat.

Andrzej Adamiak - Rezerwat. Źródło: fanpage Andrzeja Adamiaka na Facebooku
Andrzej Adamiak – Rezerwat. Źródło: fanpage Andrzeja Adamiaka na Facebooku

Adamiak założył grupę Rezerwat w roku 1982 w Łodzi. W tym samym roku formacja zadebiutowała na żywo, podczas festiwalu Rockowisko. Rok później członkowie zespołu Rezerwat weszli do studia. Pierwszymi singlami muzyków były utwory Obserwator, Histeria oraz Trędowata marionetka.

W 1984 roku Andrzej Adamiak i zespół wydali pierwszy album. Krążek zatytułowany po prostu Rezerwat pojawił się w sprzedaży nakładem wydawnictwa Savitor. Na płycie znalazły się utwory zarejestrowane podczas sesji we warszawskim studiu Polskich Nagrań, we wrześniu 1983 roku.

Rok 1985. Zaopiekuj Się Mną

W 1985 roku światło dzienne ujrzał największy przebój grupy – Zaopiekuj Się Mną. Słowa piosenki napisał Andrzej Adamiak. W 1986 roku kawałek wydano w formie singla. Rok później, Zaopiekuj Się Mną wylądował na drugiej płycie zespołu Rezerwat zatytułowanej Serce.

Utwór stał się ponadczasowym hitem. Dotarł do pierwszego miejsca Telewizyjnej Listy Przebojów oraz Radiowej Listy Przebojów Programu Pierwszego.

Andrzej Adamiak i Rezerwat na warsztacie PRO8L3MU i innych artystów

Kawałek ten oraz pozostałe, które napisał Andrzej Adamiak, dały jemu i Rezerwatowi istotne miejsce w kanonie polskiej muzyki. Przez całą swoją karierę, łódzka formacja sprzedała ponad milion płyt. Zaopiekuj Się Mną i ich inne przeboje wielokrotnie trafiały na ścieżki dźwiękowe filmów i seriali, a także były interpretowane przez pozostałych polskich twórców. Muzyką Rezerwatu inspirowali się m.in. członkowie grupy PRO8L3M. Wykorzystali oni fragment Zaopiekuj Się Mną w numerze Tiramisu 2.

Ostatnia studyjna płyta Rezerwatu ukazała się w 2016 i nosi tytuł Dotykaj. W roku 2018 premierę miał ostatni jak dotąd album kompilacyjny, Najważniejsze Przeboje.

Podziel się newsem:

Polub Rytmy.pl na Facebooku: