kadr z filmu „Spider-Man: Bez drogi do domu”

Oto najczęściej piracone filmy 2022 roku


07 lutego 2023

Podziel się newsem:

Firma Muso przeprowadziła analizę pokazującą, jakie były najczęściej piracone filmy 2022 roku. Na czele znalazły się produkcje Marvel i DC.

Piractwo wciąż jest problemem

Pomimo ogromnej dostępności filmów i seriali, jaką gwarantują nam liczne serwisy streamingowe pokroju Netflixa, HBO Max czy Amazon Prime Video, piractwo internetowe wciąż istnieje. Głównie za sprawą tzw. torrentów. Z pewnością przyczyniła się do tego w jakimś stopniu pandemia koronawirusa, przez którą wiele spragnionych filmowych nowości osób przestało chodzić do kina. Zwłaszcza na wysokobudżetowe produkcje, które w legalnym obiegu pojawiają się z dużym opóźnieniem. Ponadto duża dostępność serwisów streamingowych nie jest normą w każdym państwie. No i pamiętajmy, że miesięczny dostęp do streamingu kosztuje, a nie wszyscy chcą płacić za kulturę lub mają taką finansową możliwość.

W związku z powyższym, nielegalne pobieranie czy streamowanie filmów wciąż jest bolączką dystrybutorów i wytwórni filmowych. Pokazuje to opublikowana przez „Variety” lista najchętniej piraconych filmów. Zestawienie utworzone zostało na podstawie analizy firmy Muso:

Najczęściej piracone filmy w 2022 roku

  1. Spider-Man: Bez drogi do domu (sam ten tytuł odpowiada za 21% piractwa filmowego w 2022 roku!)
  2. Batman
  3. Doctor Strange w multiwersum obłędu
  4. Thor: Miłość i grom
  5. Black Adam
  6. Uncharted
  7. Eternals
  8. Top Gun: Maverick
  9. Jurassic World Dominion
  10. Nasze magiczne Encanto

Trailer filmu Spider-Man: Bez drogi do domu

W stronę zaprzestania przestępczego precedensu

Warto nadmienić, że aż 8 z 10 najpopularniejszych piraconych filmów jest dostępne w polskich ofertach serwisów streamingowych w ramach abonamentu. Oferty serwisów zresztą stają się ciągle bogatsze, a do naszego kraju przybywają coraz to nowsi dostawcy. W 2023 roku zadebiutuje u nas Paramount+, będący serwisem streamingowym należącym do kanału Paramount Channel, gdzie znajdziemy ich produkcje, a także rzeczy wykupione na zasadzie licencji Pozostaje więc wierzyć, że wraz ze zwiększeniem zasięgu o kolejne kraje, rozszerzeniem ofert, ale także powstaniem nowych platform streamingowych, piractwo stanie się haniebnym reliktem przeszłości, a nie tak jak dotychczas internetową codziennością.

Czytaj też: Oto 10 najchętniej piraconych seriali 2022 roku

Firma Muso przeprowadziła analizę pokazującą, jakie były najczęściej piracone filmy 2022 roku. Na czele znalazły się produkcje Marvel i DC. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w branży 20 najciekawszych pomysłów preorderowych od polskich raperów To studio odpowiada za twoje ulubione filmy. Dlaczego A24 jest tak kultowe? Piractwo wciąż […]

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →