Malta Festival 2019 – wspominamy najciekawsze wydarzenia

Obserwuj nas na instagramie:

Właśnie zakończył się Malta Festival 2019. Zapraszamy Was do krótkiego podsumowania, w którym wspominamy najciekawsze wydarzenia z tegorocznej edycji.

Malta Festival 2019 w Poznaniu – podsumowanie festiwalu

Przez ostatnie dziesięć dni w Poznaniu, w ponad 50 różnych lokalizacjach odbywał się Malta Festival. To około 300 wyjątkowych wydarzeń kulturalno-społecznych, które tworzą jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie Środkowo-Wschodniej. Festiwal zakończył się w niedzielę, ale w naszych głowach pozostanie jeszcze na długo. Powspominajmy najciekawsze wydarzenia!

Malta Festival 2019 – kawiarnia ze śpiewem i artystami oraz spotkanie z kuratorem

Podczas tradycyjnego Café-chantant, Plac Wolności wypełnił się muzyką. Wspólnie zaśpiewano utwory znane i lubiane, poważne i zabawne, a Kolektyw Łaski zaprosił do wyśpiewania odświeżonych piosenek patriotycznych. Nowy Śpiewnik Patriotyczny nie dyskryminuje i nie dzieli, opowiada o wojnie z kobiecej perspektywy, tworzy ponadnarodową wspólnotę. Na zakończenie festiwalu odbyła się także rozmowa z kuratorem jednostki Idiomu Armia – Nástio Mosquito, który opowiedział o programie i swojej twórczości.

Malta Festival 2019

Malta Festival 2019 – bieg, medytacja i śpiew – Partytura i Bieg dla pokoju na Cytadeli

Generator Malty, czyli 10-dniowe działania propokojowe podsumowano wspólną medytacją w intencji pokoju. Zbiorowe milczenie wielokrotnie okazywało się silniejsze i skuteczniejsze niż walka okrzykami i hasłami. W przeszłości m.in. w Poznaniu – podczas milczącego protestu w obronie mniejszości islamskiej – akty solidarności budowały wspólnotę, poczucie wsparcia i biernego oporu wobec agresorów. W trakcie medytacji artyści z całego świata zagrali wyjątkowy koncert. Dodatkowo każdy mógł śledzić wędrówkę dźwięków na wydrukowanych partyturach. Wcześniej na Cytadeli odbył się specjalny bieg. Razem z poznańskimi biegaczami, wystartowały w nim osoby z doświadczeniem uchodźczym, mieszkające w greckim obozie Moria.

Malta Festival 2019

Malta Festival 2019 – koncert Operetta – Żyjesz w Matrixie

To wydarzenie przyciągnęło tłumy. Na terenie powstającego Teatru Muzycznego, zebrało się kilka tysięcy osób, by wspólnie posłuchać najpiękniejszych utworów Maanam, ABBY czy klasyki musicalowej, wykonywanych przez artystów związanych z Poznaniem. Dodatkową atrakcją były wizualizacje do przebojów – André Rieu, Johanna Straussa I, Johanna Straussa II, Jacques Offenbacha, Andrew Lloyd Webbera, Galt MacDermota, przygotowane przez Alicję Biała.

Na scenie wystąpił Mateusz Holak, który na tę okazję przygotował nowe aranżacje największych przebojów. Z kolei Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego wykonała na nowo, dobrze znane przeboje muzyki operetkowej, które zaśpiewali donGURALesko, Justyna Szafran, Emose Katarzyna Uhunmwangho, Andrzej Donarski, Marta Mazurek oraz Michał Kocurek. Za scenariusz i prowadzenie koncertu odpowiadał Michał Merczyński.

Malta Festival 2019

Malta Festival 2019 – taneczna Masakra na deskach teatru

W ostatni dzień festiwalu w Studio Słodownia +3 odbył się taneczny spektakl Pawła SakowiczaMasakra. Czym jest tytułowa Masakra? Pytanie pozostaje otwarte także dla choreografa, który podejmuje refleksję nad kolonialną historią tańców latynoamerykańskich. Następnie na placu Wolności Edwin Bendyk poprowadził rozmowę z młodymi aktywistami działającymi na rzecz klimatu, równości i ochrony praw obywatelskich, a także udzielającymi się w przestrzeni sztuki i popkultury. Dyskusja Manifesty przyszłości: Jak stworzyć jutro? była próbą zbudowania międzypokoleniowej platformy dialogu o przyszłości.

Malta Festival 2019 – premiera teatralna na placu Wolności

Na placu Wolności odbył się także ostatni, plenerowy spektakl-premiera – Dziś są moje urodziny Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Szpecht. To połączenie wykładu performatywnego, tańca oraz teatru. Artystki podjęły refleksję nad związkami między dyskryminacją kobiet a polityką Zachodu. Premiera zbiegła się z urodzinami Weroniki Pelczyńskiej, co stało się okazją do połączenia perspektywy osobistej i historycznej.

Malta Festival 2019

Malta Festival zaprasza za rok

Tak w skrócie prezentował się Malta Festival 2019. Jak widzicie – przez ostatnie 10 dni Poznaniacy byli świadkami wielu niezwykłych wydarzeń. Już dziś zapraszamy Was na kolejną edycję Malta Festival w 2020 roku.

Właśnie zakończył się Malta Festival 2019. Zapraszamy Was do krótkiego podsumowania, w którym wspominamy najciekawsze wydarzenia z tegorocznej edycji. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Malta Festival 2019 w Poznaniu […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →