fot. Michał Grobelny

Lech Polish Hip-Hop Music Awards – polska rap scena z własnymi nagrodami


19 maja 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Właśnie wystartowała konferencja prasowa, na której zostaną zdradzone szczegóły Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Wyjątkowej gali, na której będą wyróżnieni jedynie rapowi twórcy w kilkunastu różnych kategoriach. Poznajcie szczegóły!

Lech Polish Hip-Hop Music Awards, czyli Polish Hip-Hop Festival robi to dobrze

Zacznijmy od tego, że owe nagrody są ściśle powiązane z płocką imprezą, która sukcesywnie przyczynia się do popularyzacji muzyki hip-hopowej w Polsce. Lech Polish Hip-Hop Music Awards miało ruszyć już w zeszłym roku, jednak ze względu na pandemię, wydarzenie naturalnie się przesunęło. Jednak, co się odwlecze, to nie uciecze, bo już w te wakacje odbędzie się gala, na której zostaną wyróżnieni raperzy, producenci, a także twórcy wizualni.

Polish Hip-Hop Festival gra fair-play

Przygotowania do tego wydarzenia trwają od prawie pół roku. Od kilkunastu tygodni prowadzimy rozmowy ze sponsorami, partnerami medialnymi i jedną ze stacji telewizyjnych. Nagrody zostaną przyznane w 18 kategoriach i zostaną wręczone na początku 2020 roku podczas uroczystej gali. Prowadzącymi uroczystość będą prezenterzy telewizyjni związani z kulturą hip-hop, a laureatów wyłonią członkowie Rady Programowej Polish Hip-Hop Music Awards złożonej ze znanych i cenionych w polskim środowisku hip-hopowym dziennikarzy muzycznych, youtuberów i blogerów. Na gali znajdą się także przedstawiciele mediów, partnerzy i widzowie.

Tak w zeszłym roku zapowiadali pierwsze wręczenie prestiżowych nagród organizatorzy – w tym roku możemy spodziewać się więc podobnych atrakcji. Oraz – przypuszczalnie, jeszcze większego blichtru. Gala Lech Polish Hip-Hop Music Awards odbędzie się już w sierpniu we Wrocławiu.

lech polish hip-hop music awards
Polish Hip-Hop Festival fot. Michał Grobelny

Lech Polish Hip-Hop Music Awards – promocyjny dreszczowiec

Zanim jednak zaczęła się konferencja prasowa, czyli oficjalna zapowiedź wydarzenia, na YouTube wleciał film promocyjny, który miał zbudować napięcie, a przede wszystkim – uświadomić wszystkich fanów hip-hopu, że to, na co czekali, właśnie się dzieje.

Cichy i Mały, najlepsi pracownicy BIURA RZECZY ODZYSKANYCH, spędzają zasłużony urlop gdzieś w Kolumbii. Wywczas przerywa im wezwanie od samego El Directora, Szefa Wszystkich Szefów – znaleziono tajemniczą torbę i trzeba namierzyć jej uczciwego zagubiciela. Cichy i Mały to duet do bólu skuteczny – dostarczą wszystko, każdemu i wszędzie. To ich motto. Ale zanim to nastąpi, dokładnie sprawdzą i rzetelnie upewnią się, czy to, co muszą zwrócić, należy do właściciela. I czy ma on pełną wiedzę w temacie zguby. Ponadto Cichy i Mały jeżdżą czarną wołgą. Bo jest stylowa, ma przestronny bagażnik i wbudowany tzw. wołgograf. “Czarna wołga” to także stara miejska legenda… Tym razem Cichy i Mały dostają gryps wskazujący na niejakiego Te-Trisa. Czy to Te-Tris jest uczciwym zagubicielem tajemniczej torby? Czy Mały i Cichy zdołają ustalić prawdę..? Sprawdź!

Zapowiedź Lech Polish Hip-Hop Music Awards została sfabularyzowana: w rolę Cichego wcielił się Artur Barciś, jako Mały wystąpił nie kto inny, jak Wini, a samego siebie zagrał Adam Chrabin, czyli Te-Tris, który poprowadzi nadchodzącą galę.

Czarna Wołga. Cichy&Mały S01E01 Te-Tris | Lech Polish Hip-Hop Music Awards

Lech Polish Hip-Hop Awards – rapowe środowisko też potrzebuje wyróżnień

Marcin Siwek, organizator LPHHMA mówi, że już w 2018 roku rozpoczął prace nad tym, by wcielić w życie plany eventu, na którym nagrodzeni zostaną twórcy hip-hopowi. Środowisko rapowe mocno się rozwinęło – poszło jednak nie tylko w liczby, ale i jakość oraz profesjonalizm. Propozycja zorganizowania takiego wydarzenia spotkała się z bardzo entuzjastycznym feedbackiem.

Skoro powiedziało się A, to trzeba było powiedzieć B i doprowadzić do tego, by ten event był epicki

– Marcin Siwek

Jako partner tytularny eventu wypowiedział się Szymon Skoczylas, Brand Director Lech Premium.

Marka Lech jest marką dla osób młodych duchem i nowoczesną, dlatego wejście w tego typu event było dla mnie naturalnym posunięciem. Dlaczego hip-hop? (…) Gros naszych konsumentów słucha tej muzyki i chcemy być razem z nimi. Czujemy się dumni, że możemy dorzucić przysłowiowe trzy grosze do rozwijania tej kultury

Lech Polish Hip-Hop Music Awards
Polish Hip-Hop Festival fot. Michał Grobelny

Lech Polish Hip-Hop Music Awards i złoto dla debiutantów

Statuetkę zaprojektował Marek Stankiewicz, jest one wykonana z brązu, natomiast nagrodę dla debiutantów pokrywa 24-karatowe złoto. Marcin Siwek podkreślił tym samym rolę aspirujących artystów, dopiero co wchodzących w rap grę.

O swoich odczuciach i emocjach związanych z Lech Polish Hip-Hop Music Awards wypowiedział się także Adam Chrabin.

Podczas pierwszej edycji festiwalu, podczas pierwszej rozmowy z Marcinem zaznaczyłem, że pokładam ogromną wiarę w to, że to organicznie rozwinie się do eventu, z którego i personalnie, i jako reprezentant środowiska, będziemy dumni. Z jednej strony selekcja artystyczna i egzekwowanie tego wszystkiego już na scenie, dopilnowanie całego backstage’u i tego, jak ten habitat artystyczno-profesjonalny powinien funkcjonować – tam to wszystko jest na tip-top.

Ja się czuję ambasadorem festiwalu od samego początku i myślę, że to naturalny, kolejny krok plus fantastyczna przygoda. (…) Absolutnie byłem na tak i wszedłem w to całym moim rap-serduszkiem

– Te-Tris
Te-tris Lech Polish Hip-Hop Music Awards
Te-Tris fot. Tomek Karwiński

Marcin Flint przedstawia gremium Lech Polish Hip-Hop Music Awards

Dziennikarz Marcin Flint został wybrany Przewodniczącym Rady Programowej, co ze względu na jego doświadczenie oraz renomę, jest najnaturalniejszym wyborem na świecie. Drugim przewodniczącym jury obok Flinta będzie Dawid Bartkowski.

Mam okazję współpracować z ludźmi, którzy tym rapem rzeczywiście żyją, których opinie są ważne, którzy słuchają tej muzyki i mają na jej temat wiele do powiedzenia. Wybór gremium nie był sprawą prostą, z racji tego, że to tylko dwadzieścia sześć osób (…) Każda z nich ciężko pracowała w swojej działce i znajduje się tu nieprzypadkowo.

Wielu świetnych dziennikarzy przy okazji rapuje, produkuje, jest powiązana z wytwórniami, zajmuje się managementem i tu nie było litości. Tych nazwisk po prostu nie ma.

Mamy przekrój ludzi, którzy są opiniotwórczy, żadnych nominacji za dawne zasługi, żadnych ludzi, którzy akurat mają swoje pięć minut. Ten hip-hop w nazwie też coś sugeruje, że po prostu trzeba mieć te umiejętności, trzeba w to włożyć pracę.

– opowiadał Marcin Flint
Lech Polish Hip-Hop Music Awards
fot. Dominik Dziecinny

W jakich kategoriach zostaną przyznane Lech Polish Hip-Hop Music Awards?

To, że po trzech dekadach polski hip-hop jest w miejscu, w którym jest, wiąże się z tym, jak różnorodny jest, w jak wielu sprawach możemy zaobserwować aktywność artystów i to wszystko jest połączone – w kształcie gremium, w nominacjach do kategorii

– Marcin Flint

Statuetki zostaną przyznane w 18 kategoriach: Płyta roku, Epka roku, Singiel roku, Utwór roku, Kooperacja roku, Artysta roku, Zespół roku, Debiut roku, Odkrycie roku, Label roku, Wydarzenie roku, Undergroundowa płyta roku, Mixtape roku, Instrumentalna płyta roku, Producent roku, Video roku, Featuring roku i DJ roku. W każdej kategorii znajdzie się
pięciu nominowanych.

Lech Polish Hip-Hop Music Awards
Lech Polish Hip-Hop Music Awards

Kiedy i gdzie odbędzie się pierwsza gala Lech Polish Hip-Hop Music Awards?

Pierwsza odsłona Lech Polish Hip-Hop Music Awards odbędzie się 19 sierpnia we wrocławskiej Hali Stulecia.

Wydarzenie zapisze się w historii również wyjątkowymi występami raperów i raperek. Nie będą to typowe koncerty – wykonawców będzie wspierać Płocka Orkiestra Symfoniczna im. Witolda Lutosławskiego pod batutą Jacka Piskorza. Takie połączenie nada przedsięwzięciu jeszcze większej rangi i prestiżu.

– w notce prasowej podali organizatorzy

I co sądzicie o przedsięwzięciu organizatorów Polish Hip-Hop Festival? Czekacie na ogłoszenie nominacji?

Właśnie wystartowała konferencja prasowa, na której zostaną zdradzone szczegóły Lech Polish Hip-Hop Music Awards. Wyjątkowej gali, na której będą wyróżnieni jedynie rapowi twórcy w kilkunastu różnych kategoriach. Poznajcie szczegóły! Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →