fot. Gage Skidmore / cc

George R.R. Martin i kilkunastu innych autorów pozywają twórcę ChatuGPT


22 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

To będzie pierwszy tak głośny proces w sprawie AI w historii. George R.R. Martin wraz z kilkunastoma innymi autorami pozwał twórcę ChatuGPT.

AI narusza prawa autorskie?

Każdy, kto śledził uważnie temat ChatuGPT, z pewnością spodziewał się takiego rozwoju sytuacji. George R.R. Martin, autor kultowej Gry o tron, wraz z kilkunastoma innymi pisarzami ze Stanów Zjednoczonych pozwali firmę OpenAI za naruszenie ich praw autorskich przez to narzędzie. Nazywają to wprost „systematyczną kradzieżą na masową skalę”. Do programowania ChatuGPT korzystano bowiem między innymi z książek wnoszących pozew autorów bez pytania ich wcześniej o zgodę. W specjalnym oświadczeniu do sprawy odniosła się także Mary Rasenberger, dyrektor generalna zawodowego związku pisarzy:

Kluczowe jest powstrzymanie tej kradzieży. W przeciwnym razie zniszczymy naszą niesamowitą kulturę literacką, która zasila wiele innych kreatywnych branż w USA. Wspaniałe książki są zazwyczaj pisane przez osoby, które spędzają karierę, a nawet całe życie, ucząc się i doskonaląc rzemiosło. Aby chronić naszą literaturę, autorzy muszą mieć możliwość kontrolowania, czy i w jaki sposób ich prace są wykorzystywane przez SI.

Nie jest to pierwszy pozew wytoczony OpenAI ale z pewnością największy i najgłośniejszy. Oprócz George’a R.R. Martina przyłączyli się do niego m.in. John Grisham (autor Raportu Pelikana), Jodi Picoult czy Sylvia Day.

Konieczność rozwiązania problemu bezpieczeństwa praw autorskich twórców, z których dzieł korzysta SI zaznaczała także Ania Lalka w tekście na łamach naszego portalu:

Podstawowym pytaniem, które musimy postawić sobie, kiedy myślimy o sztucznej inteligencji, nie jest to, czy jest ona artystą. Trzeba traktować ją jako narzędzie dla artysty i kontrolować – przede wszystkim prawnie – tak, by nie godziła w innych artystówZ pewnością będzie to obiektem zażartej dyskusji w najbliższych latach, nie tylko w środowisku technologicznym i artystycznym, ale także filozoficznym, naukowym, politycznym.

Jaki będzie finał sporu o AI ciężko powiedzieć. Pewne jest jednak, że zmiany w zakresie prawa ochrony artystów są w tym przypadku konieczne.

Trailer serialu Gra o Tron

To będzie pierwszy tak głośny proces w sprawie AI w historii. George R.R. Martin wraz z kilkunastoma innymi autorami pozwał twórcę ChatuGPT. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na którą warto czekać AI narusza prawa […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →