fot. UEFA

FIFA i UEFA oficjalnie wykluczają Rosję z rozgrywek


28 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

FIFA oraz UEFA, podobnie jak wcześniej Eurowizja, zwlekały z podjęciem decyzji w sprawie udziału Rosji w rozgrywkach międzynarodowych. W końcu jednak zapadła decyzja o wykluczeniu z mistrzostw naszych wschodnich sąsiadów.

FIFA i UEFA wykluczają Rosję z międzynarodowych rozgrywek

Rosyjska agresja na Ukrainę spotkała się z olbrzymim oporem, również społecznym i medialnym. Wywołanie konfliktu zbrojnego (który de facto trwa od 2014 roku) poskutkowało konsekwencjami i to nie tylko polityczno-ekonomicznymi. Sankcje gospodarcze były pewne, natomiast Rosja poddawana jest także bojkotowi społecznemu. W Ameryce Północnej niektórzy właściciele barów i sklepów monopolowych wylewają rosyjską wódkę na znak protestu, natomiast Europa dosadnie życzy sobie wykluczenia wschodniego państwa z wszelkich turniejów, festiwali oraz konkursów. W piątek, po dość silnym nacisku, EBU podjęła decyzję o wykluczeniu Rosji z tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji, a dziś FIFA oraz UEFA podjęły podobny krok, uniemożliwiając reprezentacji rosyjskiej wystąpienie w rozgrywkach międzynarodowych.

Przeczytaj: Redaktorzy i redaktorki Rytmy.pl solidarni z Ukrainą

FIFA UEFA Rosja wykluczona z mistrzostw
screen ze strony FIFY

FIFA oraz UEFA pod presją

Decyzja o pierwszych sankcjach padła w niedzielę, jednak okazała się niewystarczająca. Pierwsza wersja zakładała bowiem, że Rosja weźmie udział w zawodach, jednak drużyna wystąpi pod inną nazwą, bez własnej flagi oraz hymnu. Konsekwencje nie zadowoliły entuzjastów turnieju, którzy nie omieszkali skrytykować decyzji federacji. W odpowiedzi na nieprzychylne komentarze wydano kolejne oświadczenie.

FIFA oraz UEFA dziś o 18.30 przekazały decyzję o usunięciu reprezentacji Rosji z rozgrywek międzynarodowych.

W następstwie wstępnych decyzji przyjętych przez Radę FIFA i Komitet Wykonawczy UEFA, które przewidywały przyjęcie dodatkowych środków, FIFA i UEFA podjęły dziś wspólnie decyzję, że wszystkie rosyjskie drużyny, zarówno reprezentacje narodowe, jak i drużyny klubowe, zostaną zawieszone w uczestnictwie w rozgrywkach FIFA i UEFA do odwołania.

Świat futbolu w pełni solidaryzuje się z pokrzywdzonymi na Ukrainie. Prezydenci obu federacji mają nadzieję, że sytuacja w Ukrainie szybko się zmieni, aby piłka nożna znowu stałą się nośnikiem jedności i pokoju między ludźmi

– brzmi oficjalne ogłoszenie na stronie FIFY.

UEFA zerwała również wszelkie stosunki z Gazpromem, który był sponsorem rozgrywek FIFA i UEFA, w tym mistrzostw świata i Ligi Mistrzów.


Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

FIFA oraz UEFA, podobnie jak wcześniej Eurowizja, zwlekały z podjęciem decyzji w sprawie udziału Rosji w rozgrywkach międzynarodowych. W końcu jednak zapadła decyzja o wykluczeniu z mistrzostw naszych wschodnich sąsiadów. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →