Dziesięć lat temu Popkiller wystawił zawodników na front po raz pierwszy


26 lutego 2021

Podziel się newsem:

Aż wierzyć się nie chce, że w tym roku mija dekada, odkąd portal Popkiller wystartował z akcją Młode Wilki. Dokładnie w 2011 roku Mateusz Natali z resztą prowadzących serwisu, po raz pierwszy wystawił na front swoją reprezentacje Freshmanów.

Młode Wilki Popkillera stanowiły i stanowią dalej, bezpośrednią odpowiedź na amerykańską akcję XXL Freshman. Tam również popularny portal hip-hopowy regularnie prezentuje skład szerzej nieznanych raperów, którzy w opinii prowadzących, mają coś szczególnego do zaprezentowania, są warci rozgłosu i przedstawienia ogółowi słuchaczy. Od 2011 roku Popkiller przeprowadził siedem edycji programu Młode Wilki – kolejno w 2012, 2014, 2015, 2017, 2018 i 2019 roku.

Łącznie natomiast w akcji Popkillera wzięło udział 83 raperów oraz 1 DJ. Nie wszyscy jednak wykorzystali szansę, jaką był udział w akcji Młode Wilki. Inni za to tę okazję wykorzystali wzorowo i obecnie właśnie ci raperzy rozsiadają się wygodnie w loży należącej do ścisłej czołówki branży. Swoją popularność mierzą w milionach. O kim mowa? Kto najlepiej wyszedł na akcji Popkillera, a komu po uzyskaniu tytułu freshmana nie wyszło w ogóle? Sprawdźcie nasz przelot przez wszystkie edycje Młodych Wilków.

Młode Wilki 1 – 2011

Pierwsza i po dziesięciu latach, zdaję się najbardziej popularna edycja Młodych Wilków. Z pewnością jedna z najbardziej udanych. Pytacie dlaczego? Sprawdźcie tylko, kto wziął w niej udział! Białas, Bisz, Bonson, Gedz, Kaiteu, Śliwa, Medium, Rekord, Shot, Tusz Na Rękach, Vixen. Prawie połowa raperów z tej listy to teraz mocne fejmy! Białas jest obecnie jedną z najpopularniejszych postaci na scenie. Ten ogromny sukces zdobyłby zapewne i bez pomocy Popkillera, jednak z pewnością udział w akcji przyspieszył cały proces. Równie dobrze poradził sobie Medium. Trzeba jednak zauważyć, że dopiero całkowita zmiana stylu i podejścia przyniosła mu sukces w obecnym wymiarze. Gdybać możemy jedynie, czy Tau również zostałby wybrany na Młodego Wilka. Ciut niżej wybili się z młodowilczej trampoliny Bisz, Bonson oraz Gedz. Nie zawiedli jednak sami raperzy, co to, to nie! Prezentowana przez tę trójkę muzyka jest zwyczajnie mniej popularna, co nie znaczy, że gorsza. Wręcz przeciwnie. Swój fanbase, chociaż znacznie mniejszy, zdobyli również Śliwa oraz Vixen. Reszta jest wspomnieniem.

Popkiller Młode Wilki – Na Front 

Młode Wilki 2 – 2012

W edycji Młodych Wilków 2012 wszystko jest jasne. KęKę i długo, długo nikt! Radomianin swoim niepodrabialnym stylem i charyzmą sprawił, że pozostała czternastka została daleko w tyle. Warto przy tym zauważyć, że reprezentacja drugiej edycji akcji Popkillera była najliczniejszą spośród wszystkich dotąd. Z tego grona znacznie wybijał się również Karwel, który zgarnął potem kontrakt w Alkopoligamii. Wuja Krzychu z Moniek swoim drugim albumem T.L.N. zakomunikował jednak, że zamiast kariery wybiera normalność, a walka o popularność nie jest dla niego. W świadomości słuchaczy po drugiej ekspansji Młodych Wilków na scenie zaistnieli także Buka, Biak czy Nemy, jednak do poziomu jaki osiągnął KiKi, nikt z wymienionych nie zrobił nawet podejścia. Przypomnijmy, że właśnie posse cut tej edycji przyniósł słynne wersy Kędziora gdzie to hurrrwa poszło!. Gdzie poszedł Radomianin? To wiemy. Gdzie poszła reszta Młodych Wilków z 2012 roku, nie mamy pojęcia. Za to, jako ciekawostkę dodać można, że w młodowilczej sforze DJ znalazł się tylko raz. I miało to miejsce właśnie w drugiej edycji, a DJ-em tym był DJ Flip.

Popkiller Młode Wilki 2012 – Prosto Z Frontu

Młode Wilki 3 – 2014

Trzecią ekspozycję freshmanów uznać można za najmniej udaną. Żeby nie być gołosłownym, w pierwszej kolejności przypomnijmy skład Młodych Wilków z 2014. W gronie tym znaleźli się 2sty, Bonez, Golin, Gonix, Kuba Knap, Kuban, Mam Na Imię Aleksander, Praktis, Supran, TomB, Wiciu & Zioło. I co? I nic. Oczywiście są tutaj Kuba Knap i Kuban. Dwaj niesamowicie zdolni raperzy. Pierwszy Kuba, można powiedzieć, że swoją szansę wykorzystał. Podobnie jak Karwel, podpisał kontrakt z Alkopoligamią, wydał kilka rewelacyjnych krążków i podobnie jak Karwel, zrezygnował z pogoni za sławą, osiadając na wsi i spokojnie robiąc swoje dla stałego grona słuchaczy. Postawa Kubana natomiast jest dla nas kompletnie niezrozumiana. Najpierw był świetny Co Za Mixtape. Następnie trochę wyczekany, ale na szczęście udany legalny debiut pod nazwą Myślisz jeszcze?! I wtedy, ku naszemu zmartwieniu, raper z Opoczna zniknął. Szkoda, gdyż mógł nieźle namieszać na scenie. Z trzecią edycją Młodych Wilków wiąże się jeszcze jeden smutny fakt. Pięć lat po wzięciu udziału w akcji Popkillera, zmarł jeden z jej uczestników, także wyróżniający się talentem i swoją twórczością Zioło. Dla reszty natomiast, udział w programie Młode Wilki był jak ten tytułowy Jeden strzał.

Popkiller Młode Wilki 2013 – Jeden Strzał 

Młode Wilki 4 – 2015

Złośliwi miłośnicy klasycznego podejścia do tworzenia hip-hopu ocenić mogą, że od czwartej edycji Młodych Wilków zaczęło robić się coraz gorzej. Zabijanie popu, które przyświecało twórcom portalu Popkiller, typującym kolejne grona freshmanów, przerodziło się w coraz częstsze przemycenie tego gatunku do rapu. Tak mogą powiedzieć złośliwi. Z drugiej strony, z pewnością da się usłyszeć pogląd, że Młode Wilki 4 to jak wpuszczenie świeżego powietrza na scenę. Na scenie tej została już również większość biorących udział w tej edycji. Żabson, AdMa, Diset, Guzior, JNR, Klarenz, Leh, Otsochodzi, Sarius, Wac Toja – karierę robią obecnie praktycznie wszyscy. Śp. Leh, gdyby nie wypadek samochodowy w 2019 roku, z pewnością też by się nią aktualnie cieszył…

Popkiller Młode Wilki 4 – Wilczy Sezon 

Młode Wilki 5 – 2017

Piąta edycja Młodych Wilków podtrzymywała zamysł poprzedniej rekrutacji do sfory Popkillera. Ponownie postawiono na jak najbardziej nowoczesne podejście do rapu, jakby zapominając, że klasyczne brzmienie też może być wartościowe. Młode Wilki 5 można określić jako zawody, w których raperzy rywalizują o bycie jak najbardziej oryginalnym i rozumiejącym obecnie panujące trendy. Wyszło to z różnym skutkiem. Głównie podbitym przez autotune. Największym wygranym jest tutaj oczywiście Bedoes. Po piętach depczą mu z kolei ReTo i Smolasty oraz gdzieś tam za nimi tupta PlanBe. Z kolei Anatom, Duchu, Emes Milligan i Paweł Bokun uwagę na siebie zwrócili jedynie na chwilę, a The Blue Manticowi nie wyszło to kompletnie.

Popkiller Młode Wilki 5 – Dla nas

Młode Wilki 6 – 2018

W ostatnich edycjach Młodych Wilków odkryć na miarę tych z trzech pierwszych lat akcji, nie mamy co szukać. Proces rekrutacyjny nie jest już tak udany lub zmieniły się kryteria przyjęcia do stada. Coś na potwierdzenie powyższego? Twórcy akcji na samym jest starcie założyli o jej idei.

Zebrać i połączyć najciekawsze nowe twarze polskiej sceny, podziemnych wyjadaczy zasługujących na ekspozycję po kilku latach intensywnej pracy oraz talenty, które dopiero co ukazały się na horyzoncie, wdzierając przebojem do gry

A teraz spójrzmy na skład szóstej edycji Młodych Wilków Popkillera. Znaleźli się w nim Fejz, Frosti, Jan-rapowanie, Kamil Pivot, White 2115, Zeamsone, Barto’cut12, Michał Tomasik, Pater, Siles, Tymek oraz Zero. Nie da się ukryć, że wyścig po tytuł piewcy obecnie panujących trendów trwa w najlepsze. Gdyby nie natomiast obecność Kamila Pivota, Jana-rapowanie i Barto’cut12 moglibyśmy zacząć sądzić, że w Popkillerze zapomniano, że można robić jeszcze rap w innej stylistyce. Z kolei największy fame spośród biorących udział w programie Młode Wilki 6 z pewnością zgarnęli Tymek oraz White 2115.

Popkiller Młode Wilki 6 – Nic za darmo / Piramida 

Młode Wilki 7 – 2019

Tym sposobem dotarliśmy do ostatniej edycji akcji Młode Wilki Popkillera. Przez dekadę trwania programu wybory najciekawszych freshmanów coraz bardziej stawały się wydarzeniem skierowanym do tej najmłodszej wiekowo grupy odbiorców rapu w Polsce. Starsi słuchacze nie mają już co liczyć, że w tym gronie znajdą się raperzy, którzy zwrócą ich uwagę. Nazbyt duże zapatrzenie w trendy, coraz mniej oryginalności, coraz więcej koniunkturalizmu i skierowania w stronę tych materialnych aspektów bycia raperem- te czynniki wzięły niestety w górę. Selekcja nowych Młodych Wilków nie jest także tak dobrym sitem, jakie stanowiła wcześniej. Jedynym wyjątkiem w siódmej edycji Młodych Wilków jest jedynie Miły ATZ. Być może o reszcie freshmanów z 2019 roku – Augustynie, BE VIS, Boberze, Karianie, Kozie, Lipie (B.O.R.), Okim, Opale, Przyłu, Qry i ZetHa dopiero zrobi się głośno!

Popkiller Młode Wilki 7 – Hip-Hop 

Bez wątpienia jednak, Młode Wilki Popkillera to bardzo ważna akcja dla polskiego hip-hopu. Program znacznie przyczynił się do rozwoju gatunku w naszym kraju. Scena bez tych dziesięciu lat wyszukiwania w podziemiu interesujących postaci, również mogłaby teraz prezentować się zgoła inaczej. Nie wspominając o samych raperach, którzy weszli na nią z buta właśnie dlatego, że znaleźli się w gronie Młodych Wilków.

Sprawdzamy którzy raperzy ze stada Młodych Wilków odnieśli największy sukces.

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →