grafika: Agnieszka Szajewska

Daria Zawiałow w refleksyjnej podroży „Żółtą taksówką”


14 maja 2021

Podziel się newsem:

Daria Zawiałow podkręca atmosferę przed wydaniem albumu Wojny i Noce. Artystka tym razem zabrała nas na wojaże Żółtą taksówką i zademonstrowała najlepszy jak dotąd singiel z nadchodzącej płyty.

Daria Zawiałow w zmienionej estetyce

Jej wizerunkowa zmiana z pewnością nie wszystkim przypadła do gustu, jednak artystka ewidentnie spełnia swoje twórcze potrzeby. I bardzo dobrze – singlowe zapowiedzi, nawet tych nie do końca przekonanych, prowokują do sprawdzania, co właściwie dzieje się z Darią Zawiałow. Ostatecznym jednak i najważniejszym testem będą Wojny i Noce. Single, singlami – zawsze uważam, że warto poczekać i przesłuchać materiału całościowo, żeby sprawdzić, jak wybrzmi on zamknięty w ścisłym koncepcie. Mam wrażenie, że utwory wokalistki faktycznie na takim odsłuchu zyskają, ale o tym przekonamy się dopiero 11 czerwca, wraz z premierą albumu.

Daria mocno odleciała od rockowej, drapieżnej strony, z którą zresztą zdawała się nierozłącznie związana. Muzycznie poszła w brzmienia delikatniejsze, bardziej dźwięczne, choć nasycone kaskadami syntezatorowych szmerów. I tak, jak początkowo sama byłam na nie, tak teraz powoli przekonuję się do tej nowej odsłony. Zwłaszcza, że prezentowane utwory stają się po prostu coraz ciekawsze.

Daria Zawiałow Żółta taksówka singiel teledysk
grafika: Agnieszka Szajewska

Daria Zawiałow i jej wyśniony lovesong

Żółta taksówka mogłaby być jak pierwsza lepsza piosenka o miłości. Tylko, no właśnie – nie jest. Lirycznie artystka postawiła na prostotę, a przywołanie rekwizytów bardzo materialnych i rzeczywistych, ciekawie odcięło się od muzycznej warstwy dreampopu. Słychać tam też doświadczenie, zbierane machinalnie, przeżywane i obserwowane. Pięknie to się zazębiło, te szczere opowieści zamknięte w dość oszczędnej relacji opowiadanej, jakby zza szyby. Kolejny trik, pewna emocjonalna dysocjacja sprawia, że utwór czuje się bardziej. Bardziej dotknie, bardziej zaboli, bardziej ukoi.

Daria Zawiałow i Dawid Podsiadło, czyli duet na który wszyscy czekali i każdy go potrzebował

Daria Zawiałow – Żółta Taksówka

Ważnym tropem zdaje się być oniryzm, bo motyw snu pojawiał się jak dotąd w każdym singlu z albumu Wojny i Noce, przy czym utwór z Dawidem Podsiadło jest jego naczelnym reprezentantem. Jednak skrada on również część Żółtej Taksówki, tak tekstowo, jak i muzycznie, co prowokuje proste pytanie – co będzie, kiedy się zbudzimy? Jest to klisza, dość prosta i odchodząca powoli do lamusa, więc po Darii Zawiałow oczekuję innego rozwiązania akcji. Nawet – koszmarku, bo nie wszystko musi układać się jak we śnie.

Daria Zawiałow – 31 lipca – Skwer Play – Poznań

Artystka wystąpi w Poznaniu już 31 lipca na Skwerze Play. Wejściówki na wydarzenie są dostępne na stronie Biletomat.pl.

Daria Zawiałow podkręca atmosferę przed wydaniem albumu Wojny i Noce. Artystka tym razem zabrała nas na wojaże Żółtą taksówką i zademonstrowała najlepszy jak dotąd singiel z nadchodzącej płyty. Zobacz także Snoop Dogg podbija stawkę dla zwijacza blantów: „To przez inflację” Serwisy aukcyjne lada moment pękną w szwach. Quebonafide na sprzedaż Dawid Podsiadło wyprzedał kolejny stadion […]

Daria Zawiałow | 31 Lipca | Poznań, Skwer Play

Biletomat.pl
99 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →