Sam Smith

Sam Smith

Sam Smith, właściwie Samuel Frederick Smith – brytyjski piosenkarz, kompozytor, muzyk i autor tekstów piosenek z głosem klasyfikowanym jako tenor.

Rozpoznawalność zyskał w październiku 2012, pojawiając się gościnnie w utworze brytyjskiego duetu elektronicznego Disclosure „Latch”, który uplasował się na miejscu jedenastym listy UK Singles Chart. Pojawił się też w singlu producenta Naughty’ego Boya, „La La La”. W grudniu 2013 został nominowany do nagród BRIT Critics’ Choice Award 2014 oraz BBC, gdzie obie wygrał sukcesywnie.

Pod koniec maja 2014 nakładem wytwórni Capitol Records wydał debiutancki album pt. In the Lonely Hour. Głównym singlem z krążka został „Lay Me Down”, a drugim – „Money on My Mind”, który trafił na pierwsze miejsce listy przebojów w Wielkiej Brytanii. Trzeci singiel promujący płytę, „Stay with Me”, stał się numerem jeden w kraju oraz uplasował się na drugim miejscu listy Billboard Hot 100. Czwarty singiel, „I’m Not the Only One”, był notowany w Top 5 krajowych list najlepiej sprzedających się singli. Przedostatni z nich, „Like I Can”, dotarł do pierwszej dziesiątki brytyjskiego notowania.

W styczniu 2014 zadebiutował w USA w programie Late Night with Jimmy Fallon, a w marcu – w Saturday Night Live. 5 grudnia został sześciokrotnie nominowany do nagród Grammy, ostatecznie wygrywając w kategoriach: Nagranie roku i Piosenka roku (za „Stay with Me”), Najlepszy album popowo-wokalny (za In the Lonely Hour) i Najlepszy nowy artysta. Podczas 35. gali BRIT Awards, która miała miejsce 25 lutego 2015, otrzymał statuetki w dwóch kategoriach: Najlepszy brytyjski przełomowy wykonawca oraz Międzynarodowy sukces, natomiast na gali Billboard Music Awards 2015 został zwycięzcą trzech nagród podczas ceremonii: Najlepszy wykonawca męski, Najlepszy debiutant oraz Najlepszy wykonawca na liście Billboard Hot 100 Airplay. W październiku 2015 został nagrodzony dwoma światowymi rekordami Guinnessa.

Za napisany przez niego oraz Jimmy’ego Napesa utwór „Writing’s on the Wall”, będący piosenką przewodnią do dwudziestego czwartego filmu o przygodach Jamesa Bonda, Spectre z 2015, wygrał Oscara oraz Złotego Globa w kategorii Najlepsza piosenka oryginalna. Stała się ona pierwszą piosenką przewodnią dla filmu o Bondzie, która osiągnęła szczyt najlepiej sprzedających się singli w Wielkiej Brytanii.

Na początku listopada 2017 wydał drugi album studyjny pt. The Thrill of It All, który zadebiutował na pierwszym miejscu list UK Albums Chart i Billboard 200. Główny singiel promujący krążek, „Too Good at Goodbyes”, stał się szóstym singlem numer jeden Smitha na liście UK Singles Chart oraz pierwszym na ARIA Charts. W 2018 nagranie „Promises”, które zrealizował z Calvinem Harrisem dotarło na UK Singles Chart, zostając siódmym utworem Smitha, który osiągnął taki wynik.

Jest osobą niebinarną, określa siebie używając neutralnego płciowo zaimka „they”.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →