Bastille

Bastille

Bastille (zapis stylizowany: BΔSTILLE) – brytyjski zespół grający synthpop i rock alternatywny, pochodzący z Londynu.

Zespół powstał w roku 2010 jako solowy projekt piosenkarza Dana Smitha, który następnie zadecydował o stworzeniu kwartetu w skład którego weszli: Dan Smith, 'Woody’ Chris Wood, Will Farquarson i Kyle Simmons. Nazwa zespołu pochodzi od nazwy Święta Narodowego Francji (Bastylii), które jest obchodzone dnia 14 lipca, jest to również data urodzenia wokalisty Dana Smitha.

27 kwietnia 2012 roku, za pośrednictwem Virgin Records, został wydany ich pierwszy oficjalny singiel „Overjoyed”. Drugim singlem z nadchodzącego albumu, Bad Blood, został tytułowy utwór „Bad Blood”. Teledysk do singla został opublikowany na oficjalnym kanale VEVO Bastille 29 czerwca 2012 roku. Sierpień 2012, był miesiącem, w którym grupa zagrała na brytyjskich festiwalach: Reading i Leeds. Następnie w październiku 2012 rozpoczęli małą trasę koncertową zatytułowaną „Flaws Tour”, z nieistniejącym już zespołem Swiss Lips jako supportem. W listopadzie Bastille zagrali na Clockenflap Music and Arts Festival w Hongkongu, ich pierwszym festiwalu poza Europą. Ich trzeci singiel, „Flaws”, był komercyjnym sukcesem, zapewniając grupie 1. miejsce w UK Top 40, debiutując wcześniej na miejscu 21.

W lutym 2013 roku Bastille potwierdzili wydanie czwartego już singla z Bad Blood pt. „Pompeii”, który, został bardzo pozytywnie przyjęty przez krytyków.4 lutego 2014 roku Bastille zostali uhonorowani nagrodą BRIT Award podczas BRIT Awards 2014 w kategorii „Najlepszy przełomowy brytyjski wykonawca” i wykonali na żywo zremiksowaną wersję „Pompeii” razem z zespołem Rudimental i ich utworem „Waiting All Night”.

Pod koniec 2013 roku Bastille zaczęli wykonywać na koncertach piosenki „Blame” i „Campus”. Inny utwór, „Oil On Water”, został zagrany na jednym z sound-checków i wkrótce wyciekł do sieci. Właściwą pracę nad drugim albumem grupa zaczęła w 2014 roku. Smith powiedział, że nowy krążek zawierać ma więcej gitarowych brzmień; „Nie było tego dużo na naszym pierwszym albumie i może na tym się to skończy, ale spróbowanie czegoś takiego wydaje się całkiem interesujące. Czujemy się dosyć swobodnie. Jeśli chcemy grać elektronikę, będziemy ją grać; jeśli chcemy iść bardziej w stronę rocka i indie – też to zrobimy.”

Bastille zostali nominowani do 57. nagrody Grammy w kategorii „Najlepszy nowy artysta”, lecz przegrali z Samem Smithem.

Zespół ogłosił wydanie trzeciego albumu. W wywiadzie dla NME Smith powiedział: „Tak naprawdę nigdy nie przestajemy pisać ani nagrywać, ale mogę potwierdzić, że spędziliśmy mnóstwo czasu w tym roku na tworzeniu trzeciego albumu”. Pierwszy singiel z nadchodzącego albumu, „Quarter Past Midnight” został wydany 9 maja 2018 roku.

Wydarzenia z tym artystą (1)

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →