Agnieszka Chylińska

Agnieszka Chylińska

Agnieszka Barbara Chylińska – polska piosenkarka, autorka tekstów, felietonistka, osobowość telewizyjna oraz autorka książek dla dzieci. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV.

W latach 1994–2003 była wokalistką zespołu O.N.A., którego twórczość klasyfikowana jest jako pop-rock, hard rock i heavy metal. Nagrania formacji rozeszły się w nakładzie kilkuset tysięcy egzemplarzy, co uplasowało ją w czołówce polskiego rocka. W latach 2003–2006 wokalistka występowała w grupie Chylińska, która była projektem kontynuującym brzmienie z twórczości O.N.A.. Od 2009 artystka solowa, wydała trzy albumy studyjne: Modern Rocking (2009), Forever Child (2016) i Pink Punk (2018). Pierwsze dwa wydawnictwa dotarły do 1. miejsca polskiej listy sprzedaży OLiS. Za sprzedaż swoich otrzymała jedną potrójną platynową płytę, jedną platynową i jedną złotą.

Laureatka Fryderyka, czterech Eska Music Awards, dwóch Superjedynek, Bursztynowego Słowika i Złotej Telekamery. W styczniu 2002 nagrodzona Paszportem „Polityki” za „drapieżny głos, który jest najlepszym instrumentem zespołu O.N.A., za teksty piosenek i niebywałą energię na scenie”.

Do 2003 śpiewała w zespole O.N.A., którego muzyka klasyfikowana jest jako pop-rock, hard rock i heavy metal. Będąc wokalistką zespołu Chylińska, wykonywała muzykę z pogranicza rocka alternatywnego i hard rocka. Na pierwszy, solowy album pt. Modern Rocking nagrała piosenki zachowane w stylu house i synth pop i dance. Na kolejnych płytach umieszczała bardziej rockowy materiał.

W młodości słuchała Michaela Jacksona, Sandry i Modern Talking. Jako swoich muzycznych idoli wymienia Kurta Cobaina i Janis Joplin oraz zespoły Type O Negative i Korn. Ceni sobie również Katarzynę Nosowską, zwłaszcza za twórczość liryczną.

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →